Včelí mor hrozí na Teplicku

Krajská veterinární zpráva v Ústí nad Labem má podezření na výskyt včelího moru ve včelstvech v Kostomlatech pod Milešovkou na Teplicku. Veterináři už nařídili předběžná opatření, definitivní výsledek by měla začátkem května potvrdit referenční laboratoř Výzkumného ústavu včelařského. Informoval o toml Petr Pilous z ústecké krajské veterinární správy.

Podezření na výskyt závažného onemocnění morem na stanovišti včelaře se objevilo při vyšetřování zimního úhynu včelstev kvůli jiné nemoci, varroáze. Nyní se prozkoumá zavíčkovaný včelí plod. „Laboratoř musí prozkoumat úředně odebraný vzorek,“ řekl Pilous. Včelstva se nyní nesmí přemisťovat, v případě prokázání nákazy se utratí a všechny úly a další spalitelné pomůcky a zařízení se zlikvidují v ohni. Nehořlavé věci se musí vydezinfikovat, například v silném roztoku louhu. „Postižení chovatelé mají ale nárok na finanční náhradu zlikvidovaných včelstev a zařízení,“ uvedl Pilous.
Naposledy se vážné a nebezpečné bakteriální onemocnění morem vyskytlo v Ústeckém kraji podle Pilouse zhruba před čtyřmi lety na Děčínsku.
Včelí mor je bakteriální nákazou, která napadá a zabíjí zavíčkovaný včelí plod. Spory moru přežívají v úlech a na pomůckách až několik desítek let. V České republice se mor neléčí antibiotiky jako v některých zemích, ale včelstva v ohnisku nákazy se povinně likvidují.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *