Ve Státním pozemkovém úřadu přibude od června 95 zaměstnanců

Státní pozemkový úřad (SPÚ) bude mít od začátku června obsazeno nejméně 95 ze 130 nových míst v souvislosti s vyřizováním církevních restitucí. Uvedla to mluvčí úřadu Monika Machtová. Více než polovina nových zaměstnanců již v minulosti působila na Státním pozemkovém fondu či pozemkových úřadech, jejichž sloučením úřad v lednu 2013 vznikl. Navýšení počtu úředníků má zrychlit vyřizování restitucí.

Vedení SPÚ se s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou koncem dubna dohodlo, že přijme 130 nových zaměstnanců. V důsledku razantního propouštění v době, kdy ministerstvo vedl Petr Bendl, totiž úředníci podle Jurečky nezvládali dodržovat zákonné lhůty pro správní řízení.
Vláda sice schválila restituce, ale vůbec nepřemýšlela nad technickou a personální přípravou institucí, které je měly řešit, uvedl ministr minulý týden. Úřad tak dnes paradoxně nabírá zpátky část z více než 300 zaměstnanců, které v nedávné minulosti propustil. Počty nově vytvořených míst jsou v jednotlivých krajích v souvislosti s množstvím agendy různé.
Původně se mluvilo o tom, že kvůli náboru nových zaměstnanců bude nezbytné navýšit rozpočet úřadu o desítky milionů korun. To nakonec nebude nutné. Mzdové náklady ve výši 42 milionů korun a další výdaje na pořízení počítačů, programového či kancelářského vybavení  úřad pokryje z nespotřebovaných nárokových výdajů uplynulého roku.

Jurečka před týdnem uvedl, že již nyní je jasné, že úřad v řadě případů nestihne splnit zákonné lhůty, v nichž má vyřizovat správní řízení k restitucím; jedná proto prý dopředu s představiteli církví.
Machtová řekla, že v rámci správních řízení se SPÚ stále nachází v zákonem stanovených lhůtách a v současné době nelze předjímat, zda a ve kterých případech by mohla být tato lhůta nesplněna.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *