Ve valtické přehlídce se objevil větší počet vzorků růžových vín

Výrobci poslali letos na největší výstavu svého druhu v zemi Valtické vinné trhy osmadvacet vzorků rosé, zatímco jindy se vyskytují takové vzorky pouze tři. Z toho lze usoudit, že zájem o růžová vína mezi spotřebiteli roste, řekl předseda pořadatelské společnosti Antonín Šťastný.

Šťastný vysvětlil, že růžová vína se získávají z modrých hroznů, které však vinaři po rozemletí nechají, na rozdíl od červených vín, jen částečně macerovat v moštu. Rosé má jemnou navinulou vůni a pokud je správně ošetřeno, je výborné také pro slavnostní příležitosti, soudí.
Ode dneška mohou zájemci ochutnat na místním zámku 831 vzorků, z toho bezmála čtvrtinu je zahraničních, upozornil Šťastný. Celkem 399 vzorků bylo v kategorii přívlastkových, nejvíce zastoupené odrůdy pak byly Frankovka a Veltlínské zelené. Odborníci se na základě valtické přehlídky soduí, že kvalita loňského ročníku je velmi dobrá se svěží kyselinkou a výraznou kvalitní aromatičností. Harmonie a extraktivnost vín z loňské sklizně pak vybízí k archivaci.
Vína hodnotí pravidelně v dubnu odborná komise degustátorů se státními zkouškami. Vedl ji ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta. Trhy jsou také pod dozorem a garancí ministerstva zemědělství. Titul šampiona získalo bílé Grand cuvée, tedy směs z odrůd Veltlínské zelené a Chardonnay výběr z hroznů ročník 2004 z firmy Moravíno Valtice. Mezi červenými zvítězilo rovněž cuvée Cabernet Sauvignon a Svatovavřinecké pozdní sběr ročník 2003 z firmy Vinné sklepy Valtice. „Cuvée je speciálně sestavené víno, které doplní navzájem vlastnosti jednotlivých odrůd a jako novinka v tuzemsku má budoucnost,“ uzavřel Šťastný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *