Ve větších městech Libereckého kraje je o farmářské trhy zájem

V Libereckém kraji roste zájem o farmářské trhy hlavně ve větších městech. Třeba ve stotisícovém Liberci se konají šest dní v týdnu a zákazníků jim přibývá. Největší nával je vždy v pátek a v sobotu, kdy je také nabídka nejširší. Uvedl to správce farmářských trhů u libereckého Obchodního centra Forum Petr Novotný. Trhy pořádali v minulosti také například ve Vratislavicích nad Nisou nebo Doksech na Českolipsku, ale kvůli nezájmu zákazníků je zrušili.

V krajském městě je tržiště přímo u obchodního centra od roku 2011. Na začátku mělo jen deset stánků a trhy měly být třikrát týdně. Zájem zákazníků byl ale takový, že se tržiště rozrostlo na dnešních 25 stánků. Někdy je jich i víc, protože někteří prodejci jezdí s vlastním nebo mají speciálně upravená auta. Tržnice je v provozu denně mimo neděle od sedmi hodin.

Na jaře se v tržnici prodává hlavně sadba, ale už i první zelenina, pečivo, mléčné výrobky, v pátek i ryby. Někteří trhovci prodávají denně, jiní přijíždějí jen jednou do týdne. K těm patří třeba Robert Erlebach ze Zemědělské farmy K.E.K. v Jeřmanicích. Podle něj mají trhy smysl, protože se se zákazníky setkají, popovídají si a vyslechnou si, o co by měli ještě zájem.

Třikrát do týdne si mohou produkty farmářů koupit i lidé v sousedním Jablonci nad Nisou. V České Lípě jsou farmářské trhy pravidelně každý čtvrtek od jara do podzimu už šest let. Tradici trhů obnovili po čtyřleté přestávce loni také v Turnově, konají se vždy v sobotu dopoledne. Je tam deset až 15 stánků, postupně se trh rozšiřuje, i zákazníků přibývá, řekla Pavlína Honzů ze společnosti Polabské a Pojizerské farmářské trhy, která je organizuje. Pravidelně pořádají farmářské trhy i v Jilemnici, jednou do měsíce jsou i v Novém Boru, nejsou ale jen farmářské.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *