Ve Zlínském kraji ničí úrodu přemnožení divočáci

Přemnožené stavy divokých prasat ve Zlínském kraji způsobují škody zemědělcům na polních plodinách. Myslivcům se přitom nedaří stavy černé zvěře účinně snižovat, protože jejich lov je komplikovaný a časově velmi náročný, řekl jednatel okresního mysliveckého spolku ve Zlíně Jaroslav Šarman.

Potíže s černou zvěří ohlásili městskému úřadu ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku uživatelé tří honiteb, uvedl jeho referent pro lesní hospodářství a myslivost Stanislav Křenek. Podle něj divočáci dokáží plochy rozrýt až do metrové hloubky. Zemědělci je pak –musí s velkými náklady obnovit.
Také zemědělci na Zlínsku se potýkají s podobnými problémy. Letos jsou škody neobvykle vysoké a situace se stává neúnosnou, sdělil předseda zemědělského družstva z Fryštáku Milan Zavrtálek. Škody na travních porostech a plodinách se již pohybují v řádu statisíců korun.
Šarman potvrdil, že černá zvěř se koncentruje tam, kde má dostatek potravy, tedy v blízkosti polí. Zaseté plodiny ničí v nočních hodinách. Někteří myslivci se domnívají, že značný počet divočáků je důsledkem snižování početních stavů drobné zvěře, dodal.
Myslivcům se nedaří stavy černé zvěře snižovat, protože je možné je lovit především v noci. A ne každý má možnost strávit pět nocí v týdnu v lese, vysvětlil Šarman. Myslivci přesto nějaké úspěchy v lovu divokých prasat zaznamenávají. Například na Valašskomeziříčsku se loni podařilo ulovit 134 kusů, tedy o 80 více než v předchozím roce.
Domáhání se náhrad za způsobené škody přitom není pro poškozené jednoduché. Nyní je náhrada škody dvoustrannou záležitostí uživatele honitby a jejího vlastníka. Pokud se nedohodnou, pak musí rozhodnout soud.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *