Veletrh představí speciality

Gastronomické novinky představí přehlídka vín, destilátů a lahůdek, která se na pražském Výstavišti koná od 26. do 28. dubna. Tradiční akce, která se v minulých 13 letech konala pod názvem Víno & Destiláty, byla letos přejmenována na veletrh Víno & Delikatesy 2011. Zájemci se budou moci seznámit s nabídkou nových vinařských značek i ochutnat exotické lahůdky z čaje.

Podle pořadatelů veletrhu se o účast na této akci zajímá stále víc výrobců lahůdek. To byl také jeden z důvodů změny názvu. Zároveň prý pořadatelé chtěli „zjemnit“ název akce. „Název Víno a Destiláty má v sobě příliš mnoho alkoholu. Nový název to trochu zjemňuje, ale obsah zůstane stejný,“ řekl ředitel veletrhu František Veselý. Na tradici pěstování vinné révy šlechtického rodu Dietrichstein navazuje společnost JZD Slušovice Food, která na veletrhu uvede 11 nových druhů vín. „JZD Slušovice se vracejí nikoli s kombajny ale s dobrým vínem,“ řekl na tiskové konferenci za producenty Zdeněk Zbytek. Upozornil, že firma využila svých zkušeností s prodejem moldavských vín a nyní se chce zaměřit na kvalitní moravská vína. „Se svými 60 hektary nemůžeme dělat revoluci. Zaměřujeme se na kvalitní jakostní odrůdová vína,“ řekl. Upozornil, že podmínkou pro úspěch není jen kvalita vína, ale také jeho název či etiketa. Určitou reklamou by podle něj měl být už samotný název firmy, která navazuje na někdejší úspěšné zemědělské družstvo. Kontroverzní politické pozadí toto „socialistického zázraku“ by podle něj nemělo ovlivňovat současný prodej. „Rozhodovat má kvalita, nikoli politické pozadí názvu. Slušovice byly ve své době úspěšnou firmou. Kvalita si bez ohledu na ideologické nánosy a patosy své místo na trhu najde,“ míní.
Podle pořadatelů budou většinu vystavované produkce tvořit zahraniční vína. Z domácích producentů se pak chtějí prezentovat zejména menší nové značky. „Loni se počasí v ČR, především na Moravě příliš nevydařilo. Pokles výroby vína je u některých vinařů 30 až 40 procent. Nesahají tak po marketingové zbrani a výstav se mnozí neúčastní,“ uvedl Veselý. Veletrh ovládnou zejména zahraniční vína z Francie, Rakouska nebo z Itálie.
Součástí veletrhu bude Den vín z České republiky, který nabídne zejména ochutnávku moravských vín, Den vín z oblasti Hérault Languedoc ve znamení francouzských vín nebo Den vín z Itálie zaměřený na kvalitní červená vína z této destinace. Na programu bude také soutěž vín o Zlatý pohár veletrhu. Nejlepší víno získá cenu ministra zemědělství, pod jehož záštitou se akce koná. Tradiční charitativní aukce archivních vín se uskuteční 27. dubna a její výtěžek bude věnován nadaci Kapka naděje. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *