Veterináři dokončují metodiku pro odlov divočáků v zamořené oblasti

Po týdnu, co veterináři a ministerstvo zemědělství přikázali intenzivní lov divočáků kvůli nákaze africkým morem prasat v celé republice, eviduje Státní veterinární správa (SVS) 89 uhynulých prasat na Zlínsku. Z toho se potvrdilo onemocnění u 58 z nich, 26 případů bylo negativních, u čtyř se čeká na vyšetření a analýza jednoho kusu zůstává z důvodu vysokého stavu rozkladu bez výsledku, sdělil za veterináře Petr Majer. Veterináři nyní dokončují metodiku, podle které se bude moci lovit i v zamořené oblasti. Tamní myslivci se nyní připravují na školení, jak zacházet s uhynulými kusy. Odstřely jsou obecně v tomto období náročné kvůli vzrostlé vegetaci, řekl z Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Ježek.

Přímo v oblasti intenzivního lovu na Moravě mohou myslivci nyní střílet i z aut nebo z kombajnů, což je normálně zakázáno. Zemědělci naopak musí myslivcům hlásit sklizeň plodin, aby mohli myslivci divočáky schovávající se v porostech zastřelit. Ministerstvo zatím údaje o počtech odlovených prasat nemá. Na Zlínsku, kde je nyní lov zakázán, se v posledních letech odlovilo průměrně 6435 kusů zvířat. Veterináři již připravují opatření, aby se v zamořené oblasti mohlo lovit. Nastavují možnost odlovu a odchytu v zamořené oblasti. Zde odlovenou zvěřinu nebude možno využít, ale bude nutno jí odvézt do asanačního podniku. Kompenzace bude dvojí – zástřelné a náhrada za zvěřinu. Odlov budou moci provádět pouze proškolení lovci. Bude moci být zahájen poté, kdy uživatelé honiteb se souhlasem KVS nainstalují kafilerní boxy, dodal Majer.

Peníze za odstřel jsou zatím určeny pro oblast intenzivního lovu, kde se platí 1000 korun za prase bez ohledu na věk a pohlaví. Ve vojenských lesích činí úhrada 730 korun.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *