Veterináři při kontrolách dovozu invazních druhů našli pouze raky

Veterináři od loňského léta, kdy začali na pražském letišti kontrolovat na základě evropské legislativy dovoz nepůvodních invazních živočichů, zjistili jediné pochybení. Šlo o snahu přivést 75 raků červených z Indonésie, sdělil za Státní veterinární správu Petr Majer. Český zákon ohledně dovozu invazních druhů neexistuje a Ministerstvo životního prostředí ho do konce volebního období ani neplánuje vládě předkládat.

Kromě raků, které veterináři zlikvidovali, žádné pochybení nenašli. „Bylo odbaveno 425 zásilek zvířat ze třetích zemí. V rámci odbavení zásilek byla kontrolována i přítomnost invazních druhů. Až na jeden výše zmíněný případ nebyla zjištěna,“ uvedl Majer.

Ministerstvo životního prostředí v únoru uvedlo, že do říjnových voleb nepředloží do vlády novelu zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou by se omezily nepůvodní invazní druhy v Česku. Proti novele loni vystoupila sdružení myslivců, rybářů a zahrádkářů. Ministerstvo chce návrh novely implementující unijní nařízení o invazních druzích předložit vládě do konce roku 2017, uvedl dříve náměstek ministra pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny Vladimír Dolejský.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *