Většina požádala včas

O přímé platby na letošní rok požádalo v řádném termínu od 20. dubna do 16. května 19 133 zájemců. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa s tím, že jde o naprostou většinu zemědělců, kterých se nárok na platby může týkat. Zemědělci se současně ucházejí o jednotnou platbu na hektar zemědělské půdy, tzv. SAPS, a národní doplňkovou platbu. O jeden den se podle Severy zpozdilo jedenáct žadatelů, kteří za svou nedochvilnost zaplatí ztrátou jednoho procenta dotace.

O přímé platby lze žádat až do 9. června, ale je nutné počítat se sankcí, která za každý den činí právě snížení podpory o jedno procento.
„V minulém roce se sešlo 19 103 žádostí o SAPS a opozdilo se 226 žadatelů s plochou 4146 hektarů, což představovalo 1,2 procenta z celkového počtu podaných žádostí,“ porovnala tisková mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Jitka Sluková. Doplnila, že po stornování a vyloučení neoprávněných žádostí mělo nakonec nárok na SAPS 18 758 subjektů.
Příjem žádostí na zemědělských agenturách probíhal podle Slukové plynule a bez front. „Podle průzkumu na regionálních pracovištích SZIF a zemědělských agenturách na tom měla zásluhu především dobrá informovanost žadatelů, kteří absolvovali v některých regionech až šest školení k příslušné problematice, dále vydání příručky pro žadatele se všemi podmínkami a návody, zřízení informační telefonní linky při SZIF a v neposlední řadě pomoc v podobě předtištěných žádostí pro celkem tři podpory – SAPS, top-up a LFA na jednom kombinovaném formuláři,“ uvedla mluvčí SZIF. Nejvytíženější byl podle ní při příjmu žádostí region Brno, kde se jich sešlo přes čtyři tisíce. Více než tři tisíce formulářů podali zemědělci také v regionech Hradec Králové a České Budějovice.
Na platby SAPS má letos Evropská unie poskytnout českým zemědělcům 7,5 miliardy korun. Z národních zdrojů je na top-up vyčleněno pět miliard korun, ale ministr zemědělství Petr Zgarba slibuje navýšení v rozsahu do dvou miliard korun. Podpora pro oblasti LFA by se měla pohybovat kolem 3,1 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *