Vinařský fond jen na propagaci

Vinařský fond, s jehož zřízením počítá vládní návrh zákona k 1. lednu příštího roku, bude zřejmě sloužit jen propagaci vín, ačkoliv být původně určen i na podporu výsadby nových vinic. Protože se na této možnosti nedokázali shodnout zástupci politických stran, bude zřejmě z návrhu vypuštěna před dalším čtením v Poslanecké sněmovně. Informoval o tom poslanec ČSSD Ladislav Skopal.

Podpora výsadby nových vinic by měla být podle Skopala
financována z dotací ministerstva zemědělství, a letos je za tímto účelem vyčleněno 150 miliónů korun. V příštím roce by se tato částka měla zvýšit až na 200 miliónů korun.
Výsadba nových vinic v ČR bude možná jen do vstupu země do EU, pak musí být zastavena.
Zákonodárci zatím nemají jasno ani v tom, odkud peníze do
Vinařského fondu poplynou. První návrh počítal se zavedením
poplatku jedné koruny z každého prodaného litru vína a 350 korun z každého hektaru vinice. Pravděpodobnější variantou je však podle Skopala zapojení více zdrojů, a to dotací ministerstva, prostředků krajů i příspěvku zpracovatelů a vinařů.
Podporu fondu již vyjádřilo vedení Jihomoravského kraje, kde se podle Skopala nachází téměř 10 000 hektarů vinic, zatím co v ostatních regionech ČR zaujímají vinice pouze 1000 hektarů.
Podmínky v ČR umožňují optimální plochy vinic v rozsahu 16 až 18 tisíc hektarů, přičemž skutečný stav je po odečtu malých vinic asi 10 000 ha. Náklady na založení hektaru vinice se každoročně zvyšují a dosahují až 600 tisíc korun. Zatímco v roce 1999 vinaři vysadili 320 hektarů nových vinic při dotacích 131 700 korun na hektar, loni to bylo 450 hektarů s dotací 208 000 korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *