Vítězem soutěže je kozí farma Pěnčín

Vítězem 11. ročníku soutěže Farma roku, kterou vyhlásila Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ), se stala Kozí farma Pěnčín rodiny Pulíčkových.

Ekologická farma Pěnčín, která se rozkládá na 210 hektarech travních porostů a deseti hektarech sadů v okrese Jablonec nad Nisou, je zaměřena na chov 500 koz a stejného množství ovcí. Veškeré kozí i ovčí mléko je zpracováváno přímo ve faremní mlékárně. Výrobky farma prodává nejen ve vlastním obchodě a na farmářských trzích, ale vlastním rozvozem putují i do prodejen v Praze. Farma provozuje také výletní areál s mnoha zajímavostmi pro děti i dospělé.
Druhé místo v této soutěži obsadil Smetanův statek ze Svobodných Dvorů u Hradce Králové. Rodina Smetanova pěstuje na 35 hektarech polí zelí, dýně, cibuli a brambory. Z části úrody se přímo na farmě vyrábí originální zelné saláty prodávané buď přímo ze dvora nebo na farmářských trzích. Na třetím místě skončila farma Pavla Vokála nedaleko Národního parku Šumava. Vokál s rodinou obhospodařuje 1150 hektarů půdy, která slouží převážně pro chov 800 kusů masného skotu. Na farmě je i obora s několika stovkami jelenů a daňků. V šesti malých rybnících chová lososovité ryby. Čtvrté místo obsadila farma rodiny Ondruchových z Valašské Bystřice, jež se věnuje chovu dojných ovcí. Páté místo patří rodině Vodňanských se svým statkem s tisíciletou historií v Blíževedlech, pěstuje chmel, obilí a olejniny, na pastvinách se pase stádo masného skotu a několik koní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *