Vláda odsouhlasila návrh dotací

Návrh podpůrných programů ze zákona o zemědělství pro příští rok odsouhlasila v pondělí vláda. Objem přímých podpor, který ještě musí schválit Poslanecká sněmovna spolu se zákonem o státním rozpočtu, by se měl v příštím roce snížit na 2,271 miliardy korun proti letošním 2,47 miliardy korun. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář.

Zhruba 236 miliónů korun chce ministerstvo zemědělství v příštím roce použít na podporu odbytu skotu. Nový titul by měl zejména zajistit rovnováhu v potřebě zástavového skotu pro výkrm. Nově je vyčleněno 150 miliónů korun, které mají českému potravinářskému průmyslu pomoci při zvyšování konkurenceschopnosti.
MZe ze souboru programů pro rok 2002 vyřadilo podporu chovu dojných krav, na kterou šlo letos 150 miliónů korun, a podporu výroby metylesteru řepkového oleje a bionafty, kterou od října převzal Státní zemědělský intervenční fond.
Program, který se letos týkal chovu krav bez tržní produkce
mléka, ovcí a koní, MZe rozšířilo o kozy chované v méně
příznivých oblastech. Naopak z něj vyjmulo podporu koní kvůli
možnosti souběžného čerpání dotace z prostředků na rozvoj
mimoprodukčních funkcí zemědělství. Rozpočet titulu se zvýšil z 480 na 550 miliónů korun.
Pokud jde o zlepšování zdravotního stavu polních plodin,
rozšířil se program o hrách a bob z důvodu náhrady masokostních mouček v krmivech pro zvířata. Jeho zdroje se snížily o 90 na 190 miliónů korun. Podpora mladých začínajících zemědělců by se měla v příštím roce nově vztahovat i na právnické osoby. Její objem zůstane 100 miliónů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *