Vláda podpoří vývoz hovězího

Vláda schválila podporu vývozu hovězího masa z jatečných krav a jalovic. Nařízení proti předchozí úpravě stanovuje pouze podporu vývozu masa, nikoli zvířat. Na vývoz jatečných býků se vztahuje nařízení z minulého roku. První vývozní období by mělo být vyhlášeno do 31. března. Informoval o tom mluvčí vlády Libor Rouček.

Jak informoval zástupce ředitele SZIF Josef Běhal, exportní firmy podaly pro letošní první období od 1. ledna do 31. března přihlášky na vývoz 19 600 tun hovězího se státní podporou. Smlouvy bude fond uzavírat v příštím týdnu.
Státní zemědělský intervenční fond u jatečných krav počítá s maximální subvencí sedm korun pro chlazené a 12 korun pro mrazené maso. Minimální cena, již exportér uhradí dodavateli za kilogram živé hmotnosti, by byla 24 Kč.
U vývozu býků činí maximální podpory devět korun při vývozu živých kusů, 11 korun při vývozu chlazeného a 21 korun při vývozu mrazeného masa. Minimální cenu, kterou příjemce dotace uhradí dodavateli za každý kilogram živé hmotnosti masa, SZIF pro uvedené období zvýšil na 39 z dřívějších 37,5 koruny.
Podle mluvčího Libora Roučka se tak rozšíří subvencovaný export, kterým stát pomáhá řešit přebytek hovězího na domácím trhu, způsobený obavami lidí z BSE. V zahraničí se podle MZe oživila poptávka po hovězím mase a ubvencovaný export se proto ukazuje jako nejefektivnější řešení pro čerpání přebytku hovězího z krav a jalovic na tuzemském trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *