Vláda se vrátí k debatě, kdo by měl předložit tzv. zelenou naftu

Vláda se dnes vrátí k debatě o tom, jaké ministerstvo by mělo předložit novelu zákona, která by znovu zavedla tzv. zelenou naftu, tedy vratku spotřební daně z pohonných hmot pro zemědělce s živočišnou výrobou. Vyplývá to z informací na internetových stránkách vlády. V polovině března vláda debatu přerušila.

Ministru financí Andreji Babišovi vytvoření novely zákona uložila v prosinci vláda. Babiš, který se domnívá, že by mohl být ve střetu zájmů, chce nyní vládní usnesení změnit. Podle ministerstva financí by proto mělo normu předložit ministerstvo zemědělství. To s ním ale nesouhlasí, proti byl i úřad vlády.

„Novely daňových zákonů má předkládat ministr financí, vychází z kompetenčního zákona. A pokud má pan ministr střet zájmů, tak má postupovat podle zákona a střet řádně ohlásit,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády 16. března premiér Bohuslav Sobotka.

Babiš vlastní koncern Agrofert, největší zemědělský podnikatelský subjekt v Česku. „Ačkoliv samozřejmě není v úmyslu prvního místopředsedy vlády pro ekonomiku a ministra financí zneužít své funkce k prosazení osobního zájmu, přesto považuje za nevhodné, aby byl zpracovatelem a předkladatelem této novely,“ napsalo ministerstvo financí v předkládací zprávě ke změně vládního usnesení.

Podle úřadu vlády ale měl takto argumentovat ve chvíli, kdy mu vláda úkol zadala. „Námitka střetu zájmu měla být uplatněna již v prosinci, kdy danou věc vláda projednávala, a nikoliv skoro dva měsíce poté,“ uvedl úřad.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *