Voda v pražských Dejvicích a Bubenči je po čtyřech dnech pitná

Voda v pražských Dejvicích a Bubenči je po čtyřech dnech pitná. Lidé mohou podle hygieniků vodu z kohoutků znovu pít od 16 hodin, protože rozbory ukázaly, že už neobsahuje bakterie ani viry. Cisterny náhradního zásobování vodou v ulicích zůstanou do víkendu. Informoval o tom mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Tomáš Mrázek.

Jak uvedla na dnešním jednání pražského zastupitelstva hygienička hlavního města Zdeňka Jágrová, podobnou epidemii Česká republika nezažila od 70. let. Hygienici podle ní evidují nejméně 460 nemocných, kteří vyhledali lékařskou pomoc. Nemocných, kteří své potíže řešili doma, je ale řádově více, upozornila Jágrová. Bez pitné vody, kterou dodává firma Pražské vodovody a kanalizace (PVK), byli lidé v části Prahy 6 od víkendu. Postiženo bylo zhruba 32 000 lidí.
Výsledky ukázaly, že voda obsahovala koliformní bakterie. Hygienici navíc ve vzorcích stolice nemocných lidí objevili noroviry, které způsobují střevní chřipku a jsou přenosné z člověka na člověka.

Na PVK se obrátily desítky občanů s žádostí o odškodnění kvůli kontaminované vodě. Lidé, kteří vyhledali lékařskou péči, dostanou 5000 korun. Radnice Prahy 6 ve středu oznámila, že podá kvůli znečištění trestní oznámení na neznámého pachatele. V postižené oblasti je asi 180 stravovacích zařízení, asi patnáct jich zavřelo provoz.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *