Výbor europarlamentu podpořil, aby o GMO mohly rozhodovat země EU

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu podpořil návrh, aby o pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO) na svém území rozhodovaly samy členské země Evropské unie. Europoslanci ale změnili podobu návrhu, na které se v létě dohodly členské země EU. O definitivním textu se tedy nyní bude ještě vyjednávat.

Konečně se členské státy vzpamatovaly a po třech letech přišel opět na výbor do druhého čtení materiál, který my jsme poprvé schvalovali už někdy v roce 2011," připomněl český sociálnědemokratický europoslanec Pavel Poc.
Komise návrh předložila už v roce 2010 a europarlament se jím poprvé zabýval o rok později. Po letech, kdy byl zablokován v Radě EU, dokázalo v létě řecké předsednictví nalézt kompromis. S ním v červnu souhlasilo 26 z 28 zemí, dvě se zdržely. V Evropě přitom o pěstování GMO není příliš velký zájem a na celosvětové produkci těchto plodin má region pouze nepatrný podíl.
"Hlasování ukázalo, že v této citlivé otázce existuje široká shoda napříč politickými skupinami," poznamenala po jednání výboru belgická liberální europoslankyně Frédérique Riesová, která má materiál na starosti.
Návrh předpokládá, že o plodinách budou moci rozhodovat samy členské země. Doporučení ohledně bezpečnosti plodiny bude vydávat Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Mezi možnými důvody k rozhodnutí, aby jejich pěstování nebylo na určitém území umožněno, mají patřit například otázky vlivu na životní prostředí, socioekonomické dopady, plánování využívání zemědělské půdy, zemědělská politika a podobně. Členské státy mohou své rozhodnutí později upravovat či měnit.
Europoslanci dnes navíc z návrhu podoby novely příslušné směrnice vyjmuli fázi, v níž by měly státy o povolení diskutovat se zainteresovanými společnostmi. "Vrátili jsme text do podoby z prvního čtení," poznamenal k tomu europoslanec Poc. O definitivní podobě návrhu tak bude muset europarlament vyjednávat se zástupci Evropské komise a italským předsednictvím.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down