Výplata podpor pojištění může být dříve

Pro program Podpora pojištění určil Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond pro letošní rok dvě stě milionů korun. V říjnu Ministerstvo zemědělství zajistilo dotaci, která navýšila prostředky na tento program o dalších sto milionů korun. Prostřednictvím programu Zemědělec bude letos poskytnuto žadatelům zhruba 490 milionů korun. Informovala o tom ředitelka odboru komunikace ministerstva Dana Večeřová.

„Na základě dohody mezi Ministerstvem zemědělství a Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem můžeme letos v předstihu vyhlásit konečnou výši podpory v programu Podpora pojištění. Oproti loňskému roku je to asi o jeden a půl měsíce dříve. Díky tomu je možné připravovat dřívější výplatu přiznaných podpor,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.

Pro program Podpora pojištění alokoval PGRLF na rok 2013 původně 200 milionů korun. Díky dotaci z úspor Ministerstva zemědělství, kterou fond dostal v říjnu, mohou být prostředky na program navýšeny o sto milionů.

Konkrétně dostanou žadatelé na pojistné pro speciální plodiny (například ovoce, zelenina, réva vinná, chmel) a hospodářská zvířata podporu 50 % z uhrazeného pojistného, na pojištění lesních školek dostanou 30 %. Díky stomilionové dotaci z Ministerstva zemědělství a s ohledem na předpokládanou úsporu v programu Zemědělec, může i letos PGRLF podpořit pojištění ostatních plodin (např. obiloviny), a to ve výši 18 %.

Pro program Zemědělec (podpora úroků z úvěrů) PGRLF vyčlenil prostředky ve výši 610 milionů korun. Po zpracování došlých žádostí bude při maximální základní sazbě podpory ve výši 2,5 % vyčerpáno zhruba 490 milionů. Předpokládaná úspora dosáhne 120 milionů a právě tyto peníze použije PGRLF na podporu pojistného ostatních plodin.*

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *