Výroba piva vloni meziročně klesla

Celkový výstav piva v loňském roce v meziročním srovnání klesl podle prvních odhadů na 19,5 milionu hektolitrů z 19,9 milionu hektolitrů v roce 2007. To představuje snížení asi o dvě procenta, což zhruba kopíruje procentuální pokles výroby největšího pivovaru Plzeňského Prazdroje, který ovládá asi polovinu českého pivního trhu. Naproti tomu se zvýšil export piva z 3,6 milionu na loňských více než 3,7 milionu hektolitrů. Informoval o tom šéf Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Doplnil, že loňské výsledky 48 průmyslových pivovarů budou známé koncem února s tím, že čtvrté čtvrtletí může výsledky výrazně ovlivnit. Podle něj se stagnace na trhu v Evropě nevyhnula ani České republice.
Produkci pivovarů zvyšuje export, i když roste pomaleji než v předchozích letech. Největšími odběrateli zůstávají Německo a Slovensko. Největším třetím dovozcem se stalo Rusko, které předstihlo Velkou Británii.
Spotřeba piva v České republice se podle Veselého stále pohybuje kolem 159 litrů na osobu ročně. Opět u nás stoupl prodej prémiových piv. Nejsilnější kategorie, desetistupňová piva, tvořila sedmdesát procent výroby pivovarů. Veselý předpokládá, ze ale recese letos zasáhne i pivní trh a na odbyt půjdou spíše levnější značky. Letošní domácí prodej by mohl ještě mírně klesnout, stagnace exportu českého piva by byla úspěchem, dodal. Letos opět výrazně poroste prodej nealkoholického piva, které tvoří zhruba tři procenta české spotřeby, ale do několika let se má podle Veselého zvýšit na pět procent. V roce 2007 se ho prodalo 500 000 hektolitrů, v roce 2008 podle odhadů svazu asi až 600 000 hektolitrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *