Vysoká úroda v tršické oblasti nesnížila kvalitu chmele

Letošní úroda chmele je slušná výnosem i kvalitou, uvedl Ivo Klapal z moravské pobočky Chmelařského institutu Žatec. Na Olomoucku a Přerovsku sklidili podle něj pěstitelé v tršické oblasti z jednoho hektaru chmelnic v průměru asi 1,5 tuny chmele. Ve srovnání s loňskem je to více než o sto kilogramů z hektaru. Pro některé podniky znamenají letošní výsledky jedny z nejlepších v dlouhodobé historii. První testy na jakost naznačují paradox, nepotvrdilo se totiž, že při nadúrodě kvalita klesá, dodal.

Zemědělci podle Klapala nebudou mít problém s odbytem. Cena chmele je čistě předmětem dohody mezi zemědělci a kupujícím. Pohybuje se mezi 120 000 až 130 000 korunami za tunu, řekl. Vzhledem k vysokým výnosům lze očekávat, že bude letošní produkce s největší pravděpodobností rentabilní.
Jak uvedl Klapal, moravští pěstitelé chmele dosáhli letos lepších výsledků než jejich kolegové z Čech. Celorepublikový průměrný výnos činí jednu tunu. Lepší výsledek moravských pěstitelů si vysvětluje mimo jiné tím, že mají mladší chmelnice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *