Vyšší ceny žita a kukuřice

Na předposledním zasedání Plodinové burzy v letošním hospodářském roce se cena výrazněji změnila jen u kukuřice a žita. Obě plodiny podražily. U ostatních obilovin i řepky olejné ceny stagnují, hrách krmný už podruhé za poslední měsíc nepatrně zlevnil. Uvedl to generální sekretář burzy Karel Zezula. Ceny většiny obchodovaných komodit stagnují či mírně klesají už od počátku roku.

Potravinářské žito podle Zezuly zdražilo až o 177 korun za tunu, cena kukuřice se zvýšila o 171 korun za tunu. Ceny ostatních plodin ve srovnání s poslední seancí burzy před dvěma týdny stagnují. Výjimkou je krmný hrách. Jeho pokles až o 85 korun za tunu ale není podložen žádnou aktuální nabídkou.
Ceny zemědělských komodit klesaly pravidelně už od zahájení loňské sklizně, která přinesla meziročně nižší výnosy i horší kvalitu obilovin. Podle zemědělců na to mělo vliv velmi suché jaro a následné změny počasí při sklizni. Také letos očekávají zemědělci, především z jihu Moravy, špatnou kvalitu obilovin. Na většině polí stála v minulých dnech kvůli častým dešťům a lokálním záplavám voda. Například na Hodonínsku odepsali zemědělci sklizeň na zhruba pětině oseté plochy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *