Vyšší zisk ve státních lesích

Státní podnik Lesy České republiky za první čtyři měsíce letošního roku zvýšil hrubý zisk meziročně o více než jednu miliardu korun na 1,4 miliardy korun. Tržby podniku v tomto období vzrostly o 40 procent na 3,2 miliardy korun. Uvedl to mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

„Pozitivní výsledek hospodaření je dán zejména poklesem nákladů podniku jako efektu realizovaných úsporných a optimalizačních opatření v rámci restrukturalizačního programu přijatého vedením podniku na jaře 2009,“ uvedl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. K růstu zisku podle něj přispěla i optimalizace struktury a objemu těženého dříví a zlepšení jeho průměrné prodejní ceny.
Výsledek hospodaření z hlavních činností podniku, tedy bez zisku z prodeje nemovitostí a bez zisku z finančních operací, činil do konce dubna 1,2 miliardy korun. Růstu podnik dosáhl podle Boublíka přesto, že začátkem roku musel likvidovat kalamitní škody z konce roku 2009 způsobené v lesích těžkým sněhem.
Loni Lesy ČR podle předběžných propočtů zvýšily hrubý zisk z předloňských 707 milionů na 770 až 780 milionů korun. Tržby měly kolem osmi miliard korun.
Těžba dřeva v českých lesích se v loňském roce snížila o čtyři procenta na 15,502 milionu krychlových metrů, vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Výrazný pokles nastal zejména u nahodilé těžby zahrnující odstraňování polomů či likvidaci škůdci napadených stromů, která se snížila téměř o čtyřicet procent na 6,62 milionu metrů krychlových.
Devadesát procent vytěženého dřeva pocházelo z jehličnatých stromů, nejčastěji lesníci dlouhodobě kácí u nás převažující smrky. U těžby z listnatých stromů hraje dominantní roli bukové dřevo. Nejvíce dřeva, celkem 2,2 milionu metrů krychlových bylo loni vytěženo v Jihočeském kraji, na dalším místě se umístily Plzeňský a Středočeský kraj.
Škody napáchané na lesních porostech zvěří loni meziročně vzrostly o více než 40 procent. Hospodáři je v uplynulém roce vyčíslili na částku převyšující 31 milionů korun.
Majitelé lesů loni podle ČSÚ zalesnili 20,9 tisíce hektarů, přibližně o tisíc více než předloni, mírně se zvýšil podíl nově vysazených listnatých stromů. Hlavním vlastníkem lesů je u nás stát jemuž patří zhruba 60 procent lesů.
V současné době Lesy ČR připravují vypsání mnohamiliardového tendru na prodej dřeva a lesnické práce, podle nějž by firmy měly ve státních lesích hospodařit od roku 2011. Původní tendr, který kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl antimonopolní úřad, podnik zrušil v polovině května. Nyní se ve státních lesích hospodaří podle systému tendrů na roky 2008 až 2010. Těžařské firmy si prodávají polovinu vytěženého dřeva, druhou polovinu dřeva si prodávají Lesy ČR. Pravidla zrušených tendrů počítala s tím, že asi 90 procent vytěženého dřeva si prodají těžařské firmy. Zbývající desetinu dřeva měli vítězové tendrů prodávat přes veřejné trhy, například komoditní burzu či elektronickou aukci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *