Vývoz chmele vloni stoupl

Chmelaři vloni vyvezli 4310 tun chmele, což bylo meziročně o 166 tun více. Hodnota chmele ale kvůli posilování kurzu koruny klesla o několik desítek milionů korun na necelých 900 milionů Kč. Přes 40 procent objemu exportu směřovalo do Japonska. Informoval o tom Michal Kovařík ze Svazu pěstitelů chmele ČR.

Japonské pivovary Asahi, Kirin, Sapporo a Suntory jsou největšími odběrateli českého chmele, kteří odebírají až 42,5 procenta české úrody chmele exportované do zahraničí, popsal Kovařík. Stoupá také objem vývozu chmele do Vietnamu. Mezi další významné odběratele českého chmele patří Peru, Polsko, Kolumbie, USA, Nový Zéland, Ukrajina, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko. Nově se vyváží také do Kyrgystánu.
Dovoz chmele a chmelových produktů do Česka se stále snižuje. Stoupá ale koncentrace hořkých látek v těchto upravených chmelových produktech, sdělil Kovařík. Celkem se do Česka dovezlo asi 355 tun chmelových produktů, z toho téměř polovinu zaujímají právě extrakty čili produkty s vysokou koncentrací hořkých látek. Dováží se také hlávkový chmel z Polska a Ukrajiny, ten se ale v České republice jen zpracovává a následně vyváží.
Zahraniční obchod s chmelem tedy znamená pro Českou republiku kladné aktivní saldo hodnotou převyšující 760 milionů korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *