Výzkumné ústavy z resortu zemědělství na Noci vědců

Patnáct výzkumných ústavů z resortu zemědělství a Národní zemědělské muzeum se letos představilo v objektu tohoto muzea v Praze v rámci Noci vědců, která má popularizovat vědu široké veřejnosti. K této akci, která se konala 6. října, se instituce z resortu zemědělství připojily vůbec poprvé. „Věda neodmyslitelně patří k muzeu a připojili jsme se proto, že bychom chtěli usilovně spolupracovat s řadou výzkumných ústavů z oblasti zemědělství, a to se může realizovat právě při Noci vědců,“ řekl ředitel pražské pobočky Národního zemědělského muzea Jiří Houdek.

V rámci Noci vědců se v muzeu prezentovaly výzkumné ústavy, zabývající se zemědělskou problematikou, jejichž zřizovatelem je ministerstvo zemědělství. Iniciátorem účasti byl hlavně odbor vědy a výzkumu Ministerstva zemědělství, jeho ředitelka Pavlína Adam společně s náměstkem ministra zemědělství Pavlem Sekáčem. „My jsme to přivítali,“ řekl Houdek.
Národní zemědělské muzeum v Praze podle ředitele pražské pobočky absolvovalo v posledních měsících, možná i letech, celou řadu změn. „Národní zemědělské muzeum bylo vedle Národního technického muzea vždy trochu popelkou. Nyní se nám daří odhalovat možnosti, které dává zemědělský obor,“ řekl. Vzhledem k tomu, že měli možnost investovat, podařilo se rekonstruovat vnitřní prostory muzea bez toho, aby bylo zavřené. „Takže za přihlížení návštěvníků se nám podařilo udělat tyto stavební úpravy spolu s nádhernou vyhlídkou na střeše budovy, což je velký tahák,“ míní ředitel Houdek. V současnosti pvedení muzea připravuje nové interaktivní expozice vedle již vybudovaných expozic Rybářství, Myslivosti, Vody v krajině, Laboratoře ticha. V závěru roku by tak měla být otevřena TOP výstava, a tou je výstava Zemědělství jako takového.
Ředitelka Pavlína Adam uvedla, že Ministerstvo zemědělství Noc vědců vřele podporuje.
Je to evropská iniciativa, která působí v řadě států, vždy jeden den v roce se otvírají prostory nejen laboratoří, ale i muzeí a jiných vědeckých prostor. „Velice příznivě vnímáme možnost přiblížit vědu veřejnosti. Ukázat, že dnes není jen o míchání něčeho ve zkumavkách, ale je o velkém robustním vybavení, o celé řadě přístrojů, které jsou používány pro vědu a výzkum,“ řekla. Velice pozitivně hodnotí přiblížení vědy i jejich výsledků široké veřejnosti.  V muzeu se představilo celé portfolio výzkumných organizací, které jsou financovány z prostředků na vědu a výzkum, ať už se to týká rostlinné nebo živočišné výroby, či potravinářů. „Portfolio je opravdu velké, takže hravou a nezávislou formou může ukázat vědu nejen dospělým, ale i dětem,“ dodala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *