Vznikla asociace pro choroby prasat

Ke konci uplynulého měsíce byla založena na evropském sympoziu European College of Pig Health Managment nová asociace sdružující evropské veterinární lékaře, specialisty na choroby prasat. Členem širšího předsednictva nově vzniklé asociace se stal MVDr. Jan Bernardy Ph.D., který působí na Klinice chorob prasat Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Informovala o tom mluvčí Veterinární a farmaceutické univerzity Brno Lucie Stejskalová.

Evropská asociace specialistů na choroby prasat (European Association of Porcine Health Management – EAPHM) byla založena jako platforma, která má sloužit k výměně názorů a zkušeností mezi evropskými veterináři specializujícími se na problematiku a choroby prasat, vzdělávání a pořádání odborných kongresů a zaujímání stanovisek k problematice managementu zdraví u prasat, welfare a kvalitě vepřového masa
Do čela asociace byl zvolen John Mackinnon, specialista z Velké Británie, kterému budou ve vedení asistovat kolegové ze Španělska, Dánska, Nizozemí, Francie, Belgie a také České republiky, v zastoupení Dr. Bernardyho z VFU Brno.
Jak poznamenal prezident asociace John Mackinnon, „Evropa produkuje přes 250 miliónů prasat ročně a je po Číně druhým největším trhem a producentem vepřového masa na světě. Nastala tedy chvíle pro širokou spolupráci v rámci tohoto odvětví – jedná se zvláště o řešení nových výzev, jako je především otázka welfare zvířat, dále problematika dotýkající se vylepšování zdravotního stavu prasat a tím i navýšení efektivity producentů.“
Asociace začne fakticky fungovat začátkem příštího roku, první kongres a sjezd členů je plánován na květen 2011 v Helsinkách a další na rok 2012 v belgickém Ghentu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *