Vznikla charta práv zemědělců

Čeští zemědělci sepsali chartu svých práv, která má nastavit základní etická pravidla pro vztah státních úředníků a farmářů. Informoval o tom předseda Antibyrokratické komise ministerstva zemědělství Lubomír Burkoň, při níž dokument vznikl. Zemědělci dlouhodobě upozorňují na to, že jsou ze strany státu neúměrně zatěžováni administrativou, což jim komplikuje podnikání.

Charta, pod níž jsou podepsaní zástupci většiny tuzemských nevládních zemědělských organizací, uvádí například, že se všemi žadateli o dotace musí být jednáno slušně a nestranně. Zemědělcům nesmí být ukládány žádné povinnosti pouze z důvodu ulehčení práce úředníků. Kontroly mají být farmářům oznamovány předem a návštěvy kontrolorů na farmách omezeny na minimum.
Záměr vytvořit dokument podobný například irské chartě práv farmáře, která v ostrovní zemi funguje jako norma přístupu veřejné správy k farmářům, se za ministrů Petra Gandaloviče a Jakuba Šebesty zemědělcům nepodařilo uskutečnit přesto, že u Gandaloviče měl prý dokument podporu.
„Členové současné i minulé antibyrokratické komise se po dlouhém a konkrétním jednání rozhodli tento dokument vydat právě proto, že nenašel pochopení ze strany úředníků ministerstva zemědělství,“ uvedl v průvodním stanovisku k chartě Burkoň.
Podle předsedy Svazu marginálních oblastí Milana Boleslava jsou čeští úředníci při přejímání evropské legislativy často „papežštější než papež“ a po farmářích vyžadují přísnější plnění předpisů, než ukládá Evropská unie. Překlady předpisů jsou podle něj často nepřesné a nejednoznačné a celkový přístup úředníků k zemědělcům je výrazně horší než v zemích západní Evropy.
„Jsme toho názoru, že je potřeba nadále působit na úředníky MZe, aby se v souladu s chartou chovali a aby tento dokument byl plně akceptován i z jejich strany,“ poznamenal Burkoň.
Snižování byrokratické zátěže zemědělců je v koaliční smlouvě o vzniku nové vlády jedním z hlavních bodů v kapitole věnované zemědělství. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby nový ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) během pondělního jednání s vedením komory uvedl, že kromě omezení byrokracie bude usilovat také o to, aby se úředníci k zemědělcům chovali lépe.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *