Za pochybení v tendru zaplatí ministerstvo zemědělství pokutu

Ministerstvo zemědělství musí zaplatit pokutu 80 000 korun. Chybovalo v roce 2011 v zakázce na zefektivnění systému práce v Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem. Pokuta je pravomocná, ministerstvo se proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neodvolalo. Ministerstvo rozhodnutí ÚOHS respektuje.

Podle antimonopolního úřadu byly podmínky tendru příliš přísné. Ministerstvo po firmách chtělo certifikát definující požadavky na systém managementu bezpečnosti informací, který byl nad rámec zákona.
Antimonopolní úřad došel k závěru, že to mohlo mít vliv na počet firem, které se o zakázku ucházelo. Zadávací dokumentaci k tendru, jehož cílem bylo mimo jiné snižování byrokracie, si vyzvedlo 25 firem, nabídky ale podaly pouze čtyři.
Podle úřadu mohly podmínky tendru některé firmy odradit. Ministerstvo zemědělství rozhodnutí ÚOHS respektuje a považuje ho za částečný úspěch. Podle mluvčího Hynka Jordána se rozhodovací praxe v době vyhlášení veřejné zakázky teprve tvořila, čímž také ministerstvo argumentovalo a ÚOHS tuto skutečnost uznal jako polehčující okolnost. Výši pokuty považuje ministerstvo zemědělství za přiměřenou, podání rozkladu v této věci nebylo považováno za smysluplné, uvedl Jordán.
Cena zakázky nakonec přesáhla jedenáct milionů korun. Teoreticky tak ministerstvu hrozila pokuta až půl milionu korun. Zakázku získala pražská firma Corpus Solutions.
Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL) působí jako odborná organizace Ministerstva zemědělství pro oblast lesnictví. Působnost ústavu je celostátní, ústředí sídlí v Brandýse nad Labem ve středních Čechách. Největším úkolem ústavu je inventarizace lesů včetně terénních měření a vyhodnocení výsledků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *