Žádná velká sláva pro české chovatele anglického plnokrevníka

Angličtí plnokrevníci, narození v České republice, vyhráli v sezóně 2001 v českých rovinových dostizích 11 187 810 korun. Vzhledem k tomu, že jich startovalo celkem 714, činí průměrný zisk každého z nich 15 669 Kč. Podle stejného ukazatele byli loni jasně nejlepší koně „made in Ireland“ (průměr 93 351 Kč), za nimi následovala produkce německého chovu (76 448 Kč), koně odchovaní ve Velké Británii (55 955 Kč), Francii (51 814 Kč), Polsku (37 966 Kč), Maďarsku (20 318 Kč) a na Slovensku (19 328 Kč).

Toto srovnání tedy nedopadlo pro domácí chovatele nijak slavně. Jejich plnokrevní hřebci, klisny a valaši vydělali jen čtvrtinu průměrného zisku koní narozených v zahraničí (pokud je bereme jako celek), a to je rozhodně velmi málo. Navíc je třeba dodat, že poměr domácí : cizinci v celkovém počtu startů na rovině byl 75 : 25, jinými slovy absolutně příznivý pro anglické plnokrevníky z Čech, Moravy a Slezska.

Jedno jediné jméno: Napajedla

Šampionát chovatelů na rovině přes všechny výše uvedené statistiky získal český hřebčín – přesněji akciová společnost Hřebčín Napajedla. Nejstarší (založen v roce 1886), největší a nejslavnější plnokrevný chov této země „dodal“ do rovinových testů v sezóně 2001 celkem 149 koní, kteří se postavili na start 677 x. Na jejich kontě je 71 prvních míst a 278 umístění v celkové hodnotě 4 576 260 Kč, což představuje průměr 30 713 Kč na koně.
Napajedelská přesila, nutno upřesnit kvalitní přesila, stačila na zahraniční chovatele. Ti operovali na české půdě většinou s jedním produktem. Pan J. J. Monoghan z Irska měl k dispozici pouze skvělého tříletého hřebce Tribal Instinct (ten ovšem vyběhal 2 280 600 Kč) a přesto či právě proto obsadil druhé místo v šampionátu.
I dalších osm míst v desítce nejlepších chovatelů patří cizincům v pořadí Gestut Ammerland (SRN), Gestut Simmenach (SRN), J. Dunlop (Velká Británie), Haras de Bourgeauville (Francie), Stavropolskij konnzavod (Rusko), J. Chaplinová (Velká Británie), J. Fogarty a J. Malone (oba Irsko).

Tribal Instinct to zařídil

Velký boj otců na rovině pro sebe rozhodl irský Doyoun (po Mill Reef), ačkoliv byl na českých drahách zastupován osamělým, již zmiňovaným hrdinou jménem Tribal Instinct. Tento pětinásobný vítěz se může chlubit triumfy v tzv. Trojkoruně (Velká jarní cena, České derby, St. Leger) a ve Velké ceně hlavního města Prahy.
Doyoun působil jako plemeník v chovu Aga Khana od roku 1989 a o deset let později začal druhý díl své kariéry v Turecku, kde ho najdeme i teď. Jeho nejúspěšnějším potomkem je Daylami, hvězda světových superdostihů, a dále skvělí Manntari nebo Kalanisi.
Skutečně jen o pár tisíc korun méně vydělali potomci hřebce Arcane (po Blushing Groom), ve finále nakonec bylo ve společné pokladně 2 276 310 Kč. Je třeba vzápětí upřesnit, že na tuto částku se složilo 38 synů a dcer, v čele s napajedelskou Vapetou (Arcane – Vakacia, po Dara Monarch). Fenomenální ryzka ročníku 1998 si odnesla první místa z Memoriálu Rudolfa Deyla a Oaks, ale především vyhrála Central European Breeders´ Cup Classic v Mostě. Zisk 1 073 550 Kč jí zařadil hodně vysoko na loňském žebříčku čtyřnohých českých boháčů.
Jméno Arcane kromě Vapety zpopularizovali i Larcan, Glorietta, Sherpa, Celebrit, Irsay Oliver, Polární hvězda, Lakora nebo Glarcan.
Nejvíc potomků se skládalo v šampionátu na hřebce Dara Monarch: Bylo jich 54 a společně přinesli do rodinné pokladny 949 310 Kč, což stačilo na třetí místo. Přes 900 tisíc se dostal i čtvrtý Java Gold, jehož pozice byla mnohem těžší – za něho bojovali jen dva koně. Syn Access to Java si zahrál na úderníka a na dotacích získal 899 100 Kč.

Týmy proti osamělým

Na rovině se bojovalo ještě o dva další tituly. Mezi otci dvouletých dominoval současný napajedelský hřebec House Rules (po veleslavném Seattle Slew). Silná sestava 20 potomů dokázala naspořit 294 300 Kč, přičemž nejvíc z nich vyhrála Goldeta (53 700 Kč). V pořadí druhý Platini byl reprezentován jen dcerou Larrimah, ta se ovšem moc a moc snažila a skončila sezónu s příspěvkem 152 000 Kč.
Korunu pro šampióna otců matek (na rovině) připravil opět fenomenální Tribal Instinct. Za své vydělané milióny jí koupil pro dědečka Plugged Nickle, amerického krále sprinterů z roku 1980. Na stříbrnou pozici se v této kategorii dostal Dara Monarch, mimochodem bodující ve všech třech rovinových šampionátech na vynikajících místech. Dvakrát bronz a jednou stříbro, to už si zasluhuje zaznamenání.
O překážkovém šampionátu rozhodl doběh Velké pardubické. Hřebec Corvaro porazil nakonec druhého Agadira díky vítězství valacha Chalco nad valachem Peruánem. Vyjádřeno v penězích tento souboj plemeníků skončil 2 140 000 Kč : 1 093 950 Kč.
A nakonec ještě několik zajímavých jmen a čísel:. Pokud někdo hledá nejúspěšnější krevní spojení v českém a slovenském chovu posledních deseti let, pak by měl vědět, že největší průměrný zisk na jednoho potomka v rovinových dostizích připadá na kombinaci Sharp End (otec) x Lincoln (otec matky) a to 248 239 Kč. Následují: Najoom x Amyndas (168 498 Kč), Dara Monarch x Behistoun (139 405 Kč) a Harlow x Behistoun (124 132 Kč).

Jiří Křepelka
(s použitím statistik měsíčníku Turf magazín)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *