Źádost o ochranné označení „české pivo“ u EK vyvolává kontraverze

Nejdříve na konci roku bude známé, jak Evropská komise rozhodla o tom, zda budou české pivovary moci označovat své výrobky jako „české pivo“ a používat toto zeměpisné označení původu v Evropské unii jako ochrannou známku podle příslušných předpisů. Žádost Česka, která byla podána loni v říjnu, vyvolává protichůdné názory.

V případě piva by to bylo poprvé, co by se zeměpisné označení původu vztahovalo na území celého členského státu. To nejmenovaný zdroj Evropské komise považuje za nebývalé a možná za nežádoucí precedens. České diplomatické zdroje naopak soudí, že nelze zvýhodňovat regiony velkých zemí. Poukazují na to, proč by nemohl být chráněn český med, když má takovou výhodu alsaský med a pokud jsou splněny podmínky pro označování? Odvolávají se na to, že české pivo je bezesporu specifické a název má ve světě zvuk.
Generální tajemník sdružení Evropští pivovarníci (Brewers of Europe) Rodolphe de Looz-Corswarem se obává, že tato ochrana by v pivním evropském světě vyvolala rozpory a námitky, že je v rozporu se zásadou volného pohybu zboží. Zeměpisná označení původu by se měla podle něj vztahovat k přesnému místu, ke značce, ke specifickému výrobnímu postupu. Zahrnout tak celou zemi pro označneí původu mu připadá přehnané. Názor s ním nesdílí předseda Svazu českých pivovarů a sladoven Jan Veselý. Podle něj česká piva splňují podmínky pro to, aby jim bylo zeměpisné označení přiznáno. Vyrábějí pivo z přesně definovaných surovin, podle stejného výrobního procesu, jejich výrobky mají stejné charakteristické znaky. Poukázal na to, že nikdo neprotestoval proti ochraně zeměpisného označení „bavorské pivo“. Bavorsko je sice jen jedna německá spolková země, ale má více obyvatel než Česko.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *