Zájem dětí o mléko roste

Celkem 16 miliónů krabiček školního mléka a 4 miliony jogurtů a smetanových krémů vypili a snědli v právě skončeném školním roce žáci zhruba 2700 základních škol v České republice.

Obecně prospěšná společnost Laktea, která je hlavním dodavatelem školního mléka, dodává do těchto škol (přibližně 70 % celkového počtu) výrobky Madety, a.s., (dříve Jihočeských mlékáren), Bohušovické mlékárny, a.s., a Olmy, a.s., Olomouc. Polotučné trvanlivé mléko je neochucené, nebo s příchutí čokolády, jahody, vanilky a banánu. Nejvíce si děti oblíbily vanilkové a kakaové mléko. Jogurty jsou jahodové, smetanové krémy vanilkové.
Od září se sortiment mléka rozšíří o kokosovou příchuť. Cena za čtvrtlitrovou krabičku dotovaného mléka s brčkem bude i nadále 3 Kč, nedotovaného 7 Kč, za 200 ml krabičku pak 2,50, resp. 6 Kč. Žáci všech tříd základních škol mají nárok na dvě krabičky dotovaného mléka týdně. Nedotované mléko, jehož cena je nižší než v maloobchodě, si mohou školy objednat v libovolném množství. Místo mléka si děti mohou koupit za dotovanou cenu 3 Kč i jogurt nebo smetanový krém. Trvanlivost těchto výrobků je však omezená, musí být skladovány v chladničkách.
Koncem března t.r. začala Laktea dodávat do části škol také Müsli tyčinky, a to za nedotovanou cenu 4 Kč. Zájem předčil očekávání: do konce školního roku jich bylo dodáno do škol téměř 430 tisíc ks, a tak se od září připravuje rozšíření dodávek na celou republiku.
Lepší komunikaci škol, rodičů a dětí s o.p.s. Laktea zajistí nově zavedená zelená linka 0800/100525.
S organizací projektu Školní mléko začala Laktea v roce 1996, tehdy se do něj zapojilo prvních 34 škol. Na konci školního roku 1998/1999 odebíralo mléko 426 škol, tj. zhruba 10 % základních škol v republice. V září 1999 vstoupil do projektu stát a začal dotovat školní mléko pro žáky prvních a druhých tříd, v září 2000 se dotace rozšířila i na žáky třetích tříd a od ledna 2001 pak i na žáky čtvrtých tříd. Od 6. března loňského roku mají nárok na dotované mléko všichni žáci plnící povinnou školní docházku, rozšířil se i sortiment dotovaných mléčných výrobků. Rozdíl mezi výrobní a dotovanou cenou mléka a mléčných výrobků hradí stát mlékárnám. Veškeré náklady spojené s provozem o.p.s. Laktea, a tudíž organizací a administrací celého projektu dotovaného mléka a mléčných výrobků, hradí pouze sponzoři, především společnost Tetra Pak.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *