Zájem o chov koní roste

V České republice pozvolna přibývá farem zaměřených na chov koní, které lidem nabízí vyjížďky, pobyty, nebo tábory pro děti spojené s jezdectvím. Podle Jiřiny Roudnické z ministerstva zemědělství je jich odhadem100 až 150, a zájem veřejnosti o jízdu na koni stoupá.

„Různá jezdecká zařízení přibývají jako houby po dešti, často mají lidé i v domácím chovu třeba dva jezdecké koně,“ uvedla Roudnická. Na druhé straně ale podle ní některé projekty i končí, protože vybudovat jezdeckou farmu představuje značné investice a také mnoho práce. Pořízení koně podle ní představuje investici od 20 tisíc korun výše. Další peníze jsou třeba na vybavení, například sedlo může stát až 20 tisíc korun, levné nejsou ani ostatní pomůcky a ochranné prostředky. Přitom investice do vybudování koňské farmy může mít návratnost 20 a více let, uvedla. Jízda na koni však podle ní přináší lidem nevšední zážitky a relaxaci, procvičuje také řadu svalových skupin, které člověk běžně tolik nepoužívá. Stále populárnější je také jako léčebný prostředek, například pro postižené děti nebo v psychiatrických léčebnách.
„Zájem lidí roste, ale přibývá i konkurence,“ říká Radko Lyer z farmy Dvůr Borčice na Turnovsku. Řada chovatelů totiž dnes přichází na to, že si koně díky vyjížďkám pro veřejnost mohou na sebe něco vydělat. „Pro nás jsou koně, jejich chov a navazující agroturistika, jediným zdrojem obživy,“ uvedl Lyer. Rodinná farma o ploše 70 hektarů má 40 koní. Dvůr Borčice nabízí jezdecké hodiny a kurzy, víkendové pobyty, ale hlavně se zaměřuje na dětské prázdninové tábory spojené s výcvikem jízdy na koních.
Dovolenou na koních u nás tráví také někteří turisté. „Jde ale o specifickou zábavu pro relativně úzký okruh zájemců, navíc poměrně nákladnou,“ říká analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Počet turistů, kteří tráví dovolenou na statku s možností jízdy na koni, lze podle Beránka počítat na stovky, maximálně do tisíce ročně. Z nich zatím větší část tvoří cizinci. Z celkového počtu turistů, kteří do země přijíždějí, je to jen zanedbatelný zlomek.
Podle Beránka je velké množství farem na Pardubicku a Hradecku, kde je „koňácká“ tradice, jezdecké farmy však v poslední době vznikají také v podhorských oblastech a kvůli turistům, také v okolí Prahy. Kromě farem, které kromě jízdy na koních nabízejí i ubytování, však v ČR existují desítky jezdeckých klubů a jízdáren. Také jejich služeb podle Beránka mnozí turisté využívají. S jízdárnami spolupracuje také řada hotelů a penzionů, které si v posledních letech začaly uvědomovat, že je třeba turistům nabídnout kromě ubytování i další aktivity. Přímo v hotelu tak turisté mohou získat kontakt na jízdárnu nebo si objednat vyjížďku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *