Zákaz rituální porážky zvířat v Polsku je protiústavní

Polský ústavní soud podle agenturních zpráv označil zákon zakazující rituální porážku zvířat za protiústavní. Soudci tak dali za pravdu stížnosti, kterou podala polská židovská obec.

Podle rozhodnutí ústavních soudců neexistuje důvod pro zákaz rituální porážky, během níž se zvířatům prořízne hrdlo a nechají se zaživa vykrvácet. Společnost prý totiž akceptuje i běžnou porážku masných zvířat a neexistuje údajně vědecký důkaz, že by zvířata při rituální porážce více trpěla. Polská ústava navíc zaručuje v zemi náboženskou svobodu, kterou by zákaz porušoval, a svoboda vyznání je podle soudců nadřazena ochraně zvířat.

Soudkyně Maria Gintowtová-Jankowiczová upozornila, že rozhodnutí pléna nebylo jednomyslné. Vzalo však prý v potaz i legislativu okolních evropských zemí, které rituální porážku židům a muslimům vesměs povolují.
Konzumace masa označovaného jako košer nebo halál je základní součástí pravidel židovské, respektive muslimské víry. Oba druhy masa Polsko v minulých letech také vyváželo, například do Turecka, Egypta, Íránu a Izraele. Toto průmyslové odvětví vydělávalo každý rok údajně okolo 250 až 300 milionů eur (asi sedm až osm miliard korun).
Zákon zakazující rituální porážku přijal polský parlament na konci roku 2012. Tento způsob usmrcení zvířat je zakázán například ve Švédsku, Norsku, Švýcarsku či Dánsku.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *