Zákon upravuje vztahy s obchodníky

Vzájemné vztahy dodavatelů a obchodníků začal na Slovensku upravovat nový zákon od ledna letošního roku. Návrh novely zákona o nepřiměřených podmínkách v obchodních vztazích, který včera schválila vláda Roberta Fica, má dodavatele ještě lépe chránit před nepoctivými podmínkami obchodních řetězců.

Nedávno, loni v dubnu dosavadní zákon schválil parlament loni v dubnu. Na sladění smluv s legislativou měli řetězce a jejich dodavatelé čas do konce roku. Obchodníci se však údajně platným pravidlům vyhýbali a dodavatele nadále znevýhodňovali. Podle ministerstva hospodářství například obchodníci uzavírali kontrakty přes zprostředkovatelské firmy, vymáhali poplatky za letákové akce přes třetí osoby nebo si vynutili prohlášení, že dodavatelé nejsou na řetězcích ekonomicky závislí.
Podle nově schváleného zákona hrozí řetězcům v případě jeho porušení sankce do výše 300 000 eur, tedy 8,2 milionu Kč. Noovela zákona, má být činná od dubna, obchodníci a jejich dodavatelé budou muset následně upravit do té doby uzavřené smlouvy podle nové legislativy do konce května.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *