Záporné saldo poněkud vzrostlo

Saldo zahraničního obchodu se zemědělskými produkty a potravinami za leden až duben skončilo schodkem 10,39 miliardy korun, meziročně přibližně o 180 milionů horším výsledkem. Z ČR bylo za první čtyři měsíce roku vyvezeno zboží za 34,09 miliardy, dovozy dosáhly 44,48 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které poskytl Zemědělský svaz ČR a vycházejí z celní statistiky ČSÚ.

Svaz odhaduje, že by schodek agrárního zahraničního obchodu za celý letošní rok měl vzrůst jen velice mírně na 30 miliard korun z loňských 29,67 miliardy.
Zhoršila se zejména kladná bilance zahraničního obchodu s obilovinami o více než 1,5 miliardy. Zhoršení kladného salda na 1,42 miliardy zapříčinil pokles vývozu obilí z loňských téměř čtyř miliard na letošní 2,3 miliardy korun. Naopak z 500 milionů na více než miliardu se téměř zdvojnásobil přebytek obchodu s tabákovými výrobky.
Podle předsedy svazu Miroslava Jirovského za snížením vývozu obilí stojí vyšší intervenční nákupy obilí, vzrostly také jeho zásoby. „Letos budeme do žní vstupovat řádově s 1,7 milionu tun (zásob), standardní úroveň je kolem milionu tun,“ řekl předseda svazu Miroslav Jirovský.
O více než 300 milionů na 3,87 miliardy se prohloubilo dlouhodobě záporné saldo České republiky s masem a droby. Zahraniční zpracovatelé do země vyvezli této komodity za více než pět miliard korun. Dovoz masa do Česka stále roste. Například u nejoblíbenějšího vepřového se podíl dovozů na celkové spotřebě již blíží 50 procentům.
Horší výsledek než o rok dříve zaznamenalo též obchodování s mlékem, vejci a medem, přestože bylo téměř 700 milionů v plusu. Čeští producenti sice vyváželi více než v roce 2009, nárůst importu byl však vyšší.
Kladným saldem skončilo devět skupin patřících dle celního sazebníku mezi agrární komodity, u patnácti položek byla bilance záporná. Kladný výsledek zaznamenali statistici například u živých zvířat, mlýnských výrobků, olejnin, cukru a cukrovinek či nápojů. Dlouhodobě v mínusu je obchodní bilance státu u ovoce, ořechů a zeleniny, ryb či kakaa a čokolády.
Podle ministerstva zemědělství by dlouhodobě pasivní saldo agrárního zahraničního obchodu nemělo být posuzováno negativně, neboť vychází z postavení ČR jako průmyslové země.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *