Zemědělci koupili pozemky ve Višňové

Pozemky v osadě Andělka u Višňové na Liberecku, na nichž se dříve několikrát odehrály nelegální technoparty, koupila dnes zemědělská společnost Grain. Tato společnost se specializuje na ekologické zemědělství a hodlá na nich hospodařit. Celkem 120 hektarů polí a luk s rybníkem a zchátralé nemovitosti získala firma v dražbě za vyvolávací cenu 11,26 milionu korun. hospodařit. Přestože zájemců bylo několik, nikdo jiný cenu nezvýšil. Uvedl to předseda představenstva Václav Kořínek.

Pozemky v Andělce už léta leží ladem, přestože jde o kvalitní zemědělskou půdu. V minulosti se na nich opakovaně odehrávaly technoparty, poslední se uskutečnila loni na konci prázdnin, kdy se do malé osady u česko-polské hranice sjelo kolem dvou tisíc lidí.
Pozemky, které firma Grain koupila, sousedí s jejími pozemky, proto o ně měla zájem, i když nejsou levné. Jinak by je mohl koupit někdo jiný, vysvětlil Kořínek. Pozemky, lesy a další nemovitosti zkrachovalého podnikatele Petra Wintera se dražily už podruhé.
V březnu získala 120 hektarů v pěti lokalitách u Andělky společnost Edison 2000, když nabídkovou cenou 15,95 milionu korun porazila dalších šest zájemců. Firma plánovala na pozemcích stavět větrné elektrárny a nepotřebný majetek odprodat. Podle libereckého právníka Igora Dostalíka, který firmu zastupoval, připravovali velký projek. Kupní cenu ale firma nakonec nezaplatila a dražbu tak zmařila.
Stejně dopadl i prodej bezmála 40 hektarů lesů, které za šest milionů korun vydražila v březnu společnost Made in Land. Ani ta nezaplatila a lesy se tak dnes také dražily znovu s původní vyvolávací cenou 5,21 milionu korun. Kupec se ale nenašel. Zájemci sice přišli dva, žádný z nich ale v aukci ruku nezvedl. Lesy se tak budou zřejmě prodávat znovu.
Dražený majetek patřil dvaašedesátiletému Winterovi. Zkrachovalý podnikatel byl v 90. letech minulého století jedním z nejmocnějších mužů Frýdlantska. Do své usedlosti v Andělce investoval miliony, dnes už z toho ale mnoho nezbylo, z domů jsou ruiny, pozemky zarůstá plevel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *