Zemědělské veletrhy zcela zaplnily brněnské výstaviště

Mezinárodní veletrh Techagro spolu s dalšími třemi spřízněnými veletrhy letos zcela zaplnily brněnské výstaviště, využity byly i travnaté plochy, parkoviště a galerie pavilonů. Podle předběžné závěrečné zprávy pořadatelů se akce účastnilo téměř osm set vystavovatelů ze čtyřiceti zemí, na expozicích bylo zastoupeno 1125 značek a za první čtyři dny veletrhů se v tiskovém středisku akreditovalo celkem 262 zástupců médií z devíti zemí. Nosným tématem letošního ročníku bylo přesné zemědělství, tedy využití nových technologií v zemědělské výrobě.

Podle organizátorů se letos na Techagru zvýšil počet zahraničních vystavovatelů i prezentovaných značek, mezi nimiž nechyběl žádný ze světových výrobců zemědělské techniky. „Díky koncepci doprovodného programu s těžištěm v odborných tématech se podařilo zvýšit podíl odborných návštěvníků. Za pět dní prošlo branami výstaviště 110 tisíc návštěvníků a stejně jako v minulých letech byl největší nápor zaznamenán v neděli,“ konstatuje závěrečná zpráva.

V rámci slavnostního zahájení byly v Brně vyhlášeny také výsledky soutěže Grand Prix Techagro 2016, do níž letos vystavovatelé přihlásili celkem 66 exponátů, z nichž devět obdrželo ocenění. V dalších soutěžích Grand Prix byly oceněny čtyři exponáty a šest cen rozdaly i redakce našeho vydavatelství Profi Press. Do všech soutěží bylo přihlášeno téměř sto exponátů.

„Veletrhy Techagro, Silva Regina, Animal Vetex a Biomasa pokrývají téměř celý agrární sektor. Jsou vhodným místem pro diskusi o českém zemědělství. Účastníci veletrhů mají možnost se seznámit například s novými technologiemi, které mohou přispět k tomu, abychom byli konkurenceschopnější a ohleduplnější k životnímu prostředí. Zemědělci neprožívají právě ideální období, ale chci je ujistit, že tento obor má perspektivu a že stát se k nim neotočí zády,“ řekl k veletrhům ministr zemědělství Marian Jurečka.

Pozitivně ministr vnímá posílení proexportních aktivit a to, že se podařilo zajistit účastníky z Moldávie, Běloruska, Ázerbájdžánu a z afrických zemí. „Je to totiž možnost, jak rozšířit potenciální okruh obchodních partnerů. Početné skupiny vystavovatelů přijely z Maďarska či z Itálie, poprvé se účastnili i zástupci z Koreje. České firmy tak tady v Brně měly mnoho příležitostí získat kontakty,“ uvedl Jurečka.

Jako součást doprovodného programu veletrhu Animal Vetex proběhl Středoevropský veterinární kongres s účastí tuzemských i zahraničních veterinářů a po celých pět dní probíhal na výstavišti rozsáhlý doprovodný program zaměřený především na zemědělské a lesnické odborníky. Mezi jeho nejdůležitější akce patřily kromě sněmu Agrární komory ČR, také  Agrofert fórum, Kulatý stůl ČR a Euroasijského ekonomického svazu zaměřený na chov ryb a akvakulturu, seminář pro začínající zemědělce, a dále programy týkající se evropských fondů a podpory malého a středního podnikání, programy zaměřené na následky změn klimatu jak pro zemědělce, tak pro lesníky.

Návštěvníci veletrhu Animal Vetex měli možnost vidět komentované přehlídky skotu, ovcí, prasat a koz a v galerii pavilonu C také velkou včelařskou výstavu.

„Techagro je suverénně nejdůležitější výstava v naší branži, profesionální záležitost, kam se chodí cíleně za výrobky zemědělské techniky. Navíc má dopad i mimo Českou republiku, na trhy Slovenska, Ruska, Maďarska, Polska. Je to opravdu mezinárodní výstava nejen co se týče vystavovatelů, ale i z pohledu návštěvníků. Pro mě je pozitivní zprávou z Techagra, že čeští zemědělci neházejí flintu do žita a dále chystají investice a projekty,“ řekl viceprezident Agrární komory ČR Bohumil Belada.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *