Zemědělští diplomaté do USA a Libanonu vybráni, další bude Írán

Výběrová řízení na nové zemědělské diplomaty skončila, do Spojených států poletí Petr Ježek, který od roku 2012 řídí na Ministerstvu zemědělství odbor zahraničněobchodní spolupráce. V Libanonu bude Petr Sochor, který například řídil zahraniční kancelář CzechTrade v Egyptě. Kandidát do Japonska se místa vzdal, sdělila mluvčí MZe Markéta Ježková.

Dva noví zemědělští diplomaté by měli do svých funkcí nastoupit během několika měsíců. Česko tak bude mít šest zemědělských diplomatů, s budoucím zástupcem v Japonsku sedm. Další vyslanec by měl zamířit do Íránu, dále se uvažuje o Kubě a Mexiku. „Další destinací, kam by měl být vyslán zemědělský diplomat, je Írán. Ministerstvo zvažuje ještě jedno teritorium – společnou akreditaci pro Kubu a Mexiko. O tom se rozhodne po cestě ministra zemědělství Mariana Jurečky s podnikatelskou misí na Kubu,“ řekla Ježková.

Írán vybralo ministerstvo kvůli tradici vztahů arabské země s bývalým Československem, je tam podle resortu dobré povědomí o vysoké kvalitě českých produktů a technologie. Zároveň byly vůči Íránu zrušeny obchodní sankce a je tam nízká úroveň zemědělství. Agrární diplomat by tam mohl nastoupit na konci letošního roku.

Zemědělští diplomaté už působí v Saúdské Arábii, Číně, Rusku a Srbsku. Zvolené země mají exportní potenciál pro české výrobky. Podle dřívějších vyjádření chce ministr mít vyslance i v dalších zemích, měli by však spíš postavení obchodních zástupců.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *