Zgarba slíbil letos dorovnat přímé platby na 58 procent úrovně v EU

Podle agenturních informací řekl dnes ministr zemědělství Petr Zgarba, že stát letos dorovná klíčové podpory zemědělců - přímé platby na 58 procent úrovně ve starých členských zemích EU. Dotace vyplacené unií letos činí 30 procent, přičemž stát je může dorovnat na 60 procent.

Rozpočet, který nová vláda zdědila, podle Zgarby zajišťuje zdroje na doplacení do 53 procent. „Půjčkou dvou miliard z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu se platby podaří dorovnat na 58 procent,“ uvedl s tím, že v příštím roce by MZe mělo být při prosazování nároků zemědělců ještě úspěšnější. V loňském roce stát čtvrtinové přímé platby doplatil na 48 procent výše v EU.
„Hodnotím to pozitivně. Myslím, že ministerstvo v této věci udělalo za daných okolností maximum,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Podle něj při tvorbě rozpočtu na tento rok zpočátku nebyla vůle plně využít možnosti dorovnání a hovořilo se o hranici 50 procent. Bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas pak dal při schvalování rozpočtu veřejný příslib, že ve své kapitole najde 2,5 miliardy a platby přiblíží 60 procentům úrovně v EU. Jeho nástupce se k tomuto závazku přihlásil. „V současné době se soustředíme na příští rok, kdy lze 35procentní podpory z Bruselu navýšit na 65 procent toho, co pobírají farmáři v EU 15,“ uvedl dále Veleba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *