Zisk zemědělství v historii druhý nejvyšší

Letošní zisk českého zemědělství by podle předběžného odhadu, který dnes zveřejnil Evropský statistický úřad, Eurostat, měl klesnout na 15,7 miliardy korun. Bylo by to o 1,4 miliardy korun méně, než byl loňský rekordní výsledek. Informoval o tom Český statistický úřad. Pokud se tento předpoklad naplní, byl by to druhý nejvyšší zisk odvětví v historii.

Podle ředitele odboru statistiky zemědělství, lesnictví a životního prostředí Českého statistického úřadu Jiřího Hrbka pozitivně ovlivnil letošní hospodaření českých zemědělců především růst cen významných komodit. Uvedl, že meziročně se zvyšovaly ceny obilí, řepky, vepřového a hovězího masa i vajec, naopak klesala cena mléka. Mírně proti roku 2011 vzrostl také celkový objem dotací do zemědělství.
Zároveň Hrbek připomněl, že na druhé straně byl rok 2012 charakteristický nižší úrodou, zejména hlavních plodin rostlinné výroby, obilovin a řepky. Zemědělcům podle něj naproti tomu rostly náklady. Zdražovaly především energie, pesticidy a hnojiva.
Loňský zisk českého zemědělství 17,1 miliardy korun byl nejvyšší od roku 1998, odkdy statistici tento ukazatel sledují. České zemědělství je zejména díky evropským dotacím od vstupu do Evropské unie ziskové. Dotace zemědělcům ze zemí, které do EU vstoupily až v roce 2004 a později, jsou však stále nižší, než kolik pobírají jejich kolegové ze starých členských států. Vyrovnání by mělo nastat po roce 2013. Zemědělci z nových zemí však často upozorňují, že ani poté zřejmě nebude jejich dotace na hektar stejná jako v původních zemích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *