Změní pravice zákon o tržní síle?

Nové rozložení sil v Poslanecké sněmovně je pro maloobchod příznivé a případná středopravicová koalice by podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Zdeňka Juračky mohla například zrušit zákon o významné tržní síle, který od února reguluje vztahy mezi obchodními řetězci a jejich dodavateli.

„Nové složení sněmovny naznačuje, že možná budeme moci dosáhnout toho, aby byl tento zákon zrušený,“ řekl Juračka, podle kterého výsledky sněmovních voleb jsou pro maloobchod pozitivní. „Nastupující politická skupina, která bude sestavovat vládu, hájí podobné principy jako my. Jsou liberální, jsou proti zásadní regulaci trhu, proti zvyšování administrativní zátěže a daní. Pro SOCR je to přijatelná situace,“ podotkl Juračka.
SOCR nyní podle Juračky s pomocí najatých právníků dokončil stížnost na zákon o významné tržní síle, kterou „v nejbližší době“ zašle Evropské komisi. Obchodníci si zároveň chtějí na tuto legislativní normu stěžovat u Ústavního soudu.
Zákon od letošního února ukládá hlavně obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musejí obsahovat cenové podmínky i údaje o snižování cen. Norma stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejpozději do 30 dnů od dodání. Řetězce také nemohou prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící či sezonní výrobky. Obchodním řetězcům od února hrozí za zneužití tržní síly pokuta až deset milionů korun nebo trest v hodnotě deseti procent z obratu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *