Žně by se ve středních Čechách měly naplno rozjet do dvou týdnů

Žně by se ve středních Čechách měly naplno rozjet do dvou týdnů, kvůli dlouhodobému suchu může být sklizeň i o třetinu nižší. V příštích týdnech ale ukáže počasí, řekl předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík, který hospodaří na rodinném statku na Berounsku. Horké a suché počasí vede k zasychání zemědělských porostů.

„Vypadá to, že pokud bude dál suché počasí, obilí nedozraje, spíše zaschne,“ uvedl Stehlík. Podle něj to může vést ke snížení výnosů, o kolik to nakonec bude, zatím nelze říct. Zřejmě ale výnosy oproti loňsku klesnou. Největší sucho je ve středních Čechách podle Stehlíka právě na Rakovnicku a Berounsku. Ačkoli už v posledních dnech pršelo a déšť se očekává i v následujících dnech, je podle Stehlíka otázka, zda to obilí prospěje, nebo ho naopak deště a bouřky poškodí. Žně v regionu v posledních letech začínaly kolem 10. července, pokud nebudou vytrvalé deště, začnou zemědělci sklízet v nejbližších dnech například ozimý ječmen.
Minulý rok bylo v kraji oseto obilninami asi 269 tisíc hektarů půdy a řepkou zhruba 84 tisíc hektarů ploch. Zemědělci sklidili 1,745 milionu tun obilovin, což bylo podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) oproti roku 2015 mírně více. Údaje o letos osetých plochách zatím úřad nezveřejnil.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *