Agrární komory zemí V4 žádají vyčlenit zemědělskou oblast z dohody EU-Mercosur

Agrární komory středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) by uvítaly vyjmutí oblasti zemědělství z dohody o volném obchodu s jihoamerickým společenstvím Mercosur, jejíž dojednání minulý týden oznámila Evropská komise. Požadují rovněž návrat k systému kvót při obchodování se zemědělskými a potravinářskými produkty s Ukrajinou. Zástupci agrárních komor to řekli na tiskové konferenci po společném jednání na Slovensku.

logo V4

 "Máme pocit, nejenom co s týká Ukrajiny, ale také co se týká budoucí dohody EU-Mercosur, že Evropská unie v podstatě obětovává zemědělce ve prospěch diplomatických vztahů nebo pomoci těmto zemím způsobem, že je pustíme na náš trh," řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal, který se schůzky na Slovensku zúčastnil. Podle Doležala zástupci agrárních sektorů zemí V4 nechtějí bránit volnému trhu, ale žádají férovou soutěž pro zemědělce, jakož i bezpečné a zdravé potraviny pro obyvatele.

Obavy z levné konkurence

"Máme obavy, že levná konkurence nás znevýhodní. V těchto zemích se používají při chovu zvířat a pěstování rostlin přípravky, které jsou v Evropské unii zakázány. Obáváme se toho, že na naše stoly se dostanou produkty, jejíchž zdravotní nezávadnost nedokážeme garantovat," řekl šéf Slovenské zemědělské a potravinářské komory Andrej Gajdoš ohledně zemědělské praxe v společenství Mercosur.
Podle analytiků může dohoda potraviny v Česku zlevnit.

Odbourávání byrokracie

Agrární komory zemí V4 se rovněž postavily proti návrhům spojovat evropské fondy na zemědělství s jinými fondy, požadují tak zachování stávajícího pilíře financování zemědělství. Vyslovily se rovněž za odbourávání byrokracie. "Pokaždé slyšíme, že se bude s reformou společné zemědělské politiky zjednodušovat. Ten výsledek je vždy opačný. Nakonec jsou ta pravidla ještě složitější, než byla na začátku vyjednávání," řekl Doležal. Agrární komory rovněž žádají návrat ke kvótám při dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny. EU pravidla obchodu s Ukrajinou uvolnila v rámci podpory Kyjeva v době pokračující ruské agrese, která trvá od února 2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down