Pěstitelé na jihu Čech letos sklidí asi 10 500 tun jablek, což je zhruba o pět až šest procent více než loni. Jablka jsou podle ovocnářů kvalitnější než po loňském suchém létě, jejich cena se nemění. Informoval o tom tajemník Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber. Unie sdružuje 50 pěstitelů jablek na jihu a západě Čech.
Letošní sklizeň bude lepší průměr. V roce 2014 ovocnáři na jihu Čech vypěstovali téměř 9000 tun jablek, o rok později to bylo okolo 10 000 tun, letos to bude podle současných odhadů o pět až šest procent více, uvedl Leber. Jablka jsou podle něj velká, pěkná, navíc v lepší kvalitě než loni, kdy bylo veliké sucho.
Sklizeň by měla skončit se začátkem listopadu, přesná čísla budou známá ke konci roku po celkovém uskladnění. V rámci republiky má letošní úroda jablek podle odhadů k začátku září meziročně klesnout o 23 procent na 119 373 tun. Hlavním důvodem nízké sklizně jsou jarní mrazy.
Na jihu Čech jsou tři oblasti, kde se jablka pěstují nejvíce a kde má jejich pěstování dlouhou tradici – Chelčice na Strakonicku, Krtely a Lhenice na Prachaticku.
Jablka v průměru větší než sedm centimetrů se mohou prodávat jednotlivě. Plody větší než 5,5 centimetru se dávají do dvoukilových balení. Menší míří do moštáren. Loni se výkupní ceny v moštárnách pohybovaly mezi třemi a čtyřmi korunami za kilogram. Letos se ceny nepřehouply přes dvě koruny. V Polsku a v Německu byla velká nadúroda, navíc ve středních Čechách jablka poničily kroupy, takže jsou vhodná jen k moštování, dodal Leber. Do velkoobchodů se jablka prodávala za deset až 15 korun. Většina jablek z jižních Čech se vyváží do zahraničí, letos většinou do Rakouska.*