11.12.2014 | 02:12
Autor:
Kategorie:

Vítěz ankety převzal cenu

Hlavní cenu sto tisíc korun na pohonné hmoty předali výherci celoroční soutěže týdeníku Zemědělec Milanu Fuksovi zástupci sponzora, a to manažer sektoru zemědělství Československé obchodní banky, a. s. Petr Kopeček a ředitel pro rozvoj obchodů strojů a zařízení ČSOB Leasing, a. s. Jan Kulhánek minulý týden přímo na jeho pracovišti v zemědělském podniku Agro Kluky na Kutnohorsku. Jeho odpověď na anketní otázku ze srpna byla vylosována mezi zhruba tisícem došlých odpovědí za celý letošní rok.

Na svém anketním lístku v odpovědi na otázku Domníváte se, že schválený Program rozvoje venkova 2014 až 2020 je nastaven optimálně? Milan Fuksa zaškrtl variantu „spíše ano“. Prozradil, že již sedm až osm let je předplatitelem týdeníku Zemědělec a na anketní otázky odpovídá poměrně často zhruba po dva roky. V letošním roce byly partnerem ankety právě společnosti ČSOB a ČSOB Leasing. Kromě této ceny věnovali vylosovaným čtenářům každý měsíc tisíc korun. Jak připomněl manažer sektoru zemědělství ČSOB Petr Kopeček, pro toto odvětví zajišťují široký rozsah služeb. Například v rámci programu Farmáři, který připravila Československá obchodní banka, a. s., klient může získat neúčelový úvěr ve výši až dva miliony korun téměř bez administrativní zátěže. Hlavním podkladem pro banku je rozhodnutí Státního zemědělského intervenčního fondu o přidělení dotací na plochu na základě jednotné žádosti. K výpočtu limitů finančních prostředků, které může žadatel získat, slouží výměra pozemků. ČSOB Leasing zase na poli nebankovního financování zemědělské techniky vykazuje více než 20procentní tržní podíl. Aktuálně nabízí pro zemědělce financování zemědělských strojů s dotovanou roční úrokovou sazbou od 1,9 procenta spojenou s výhodným all risk pojištěním od 0,8 procenta z ceny financovaného předmětu. V rámci ČSOB působí i EU Centrum, které řeší dotační příležitosti, aktuálně přípravu na 22. kolo příjmu žádostí do Programu rozvoje venkova. Tým expertů klienty informuje o tom, jaké programy se připravují, dokáže zpracovat žádosti o dotace a připravit i financování projektů. Tito odborníci dále poskytují poradenský servis v průběhu realizace projektu při čerpání úvěru a dotace, doplnil.

Zabývají se rostlinnou výrobou

Šťastný výherce Milan Fuksa ve společnosti Agro Kluky s.r.o. pracuje od jejího založení, což je asi 22 let. „Jsem vyučený opravář zemědělských strojů a pracuji na sezónních strojích a v dílně,“ přiblížil s tím, že předtím pracoval ve státním statku.  Jednatel a ředitel společnosti s ručením omezeným Agro Kluky Jindřich Šejvl připomněl, že podnik začal hospodařit v roce 1992 na 700 hektarech zemědělské půdy. Nyní hospodaří na 1650 hektarech a zabývá se výhradně rostlinnou výrobou. „Živočišná výroba se tady provozovala do roku 2006, a to jak chov skotu, tak chov prasat. Vzhledem k tomu, že naše společnost má provozovnu v původním statku, který byl v obci, nikdo nám uprostřed vesnice nepovolil rekonstrukci a modernizaci stájí, a tak jsme zůstali jen u rostlinné výroby,“ vysvětlil ředitel společnosti Jindřich Šejvl s tím, že společnost má ve vlastnictví jen desetinu půdy. „Zemědělci nemají na nákup půdy dostatek kapitálu, a navíc zde působí lákavé nabídky od finančních skupin, které tu skupují pozemky pro zahraniční kapitál a ze spekulativních důvodů investování kapitálu,“ podotkl. Podle ředitele společnosti se v této oblasti těžko kupuje další půda, protože hektar pozemku stojí nyní asi kolem 200 i více tisíc korun.  Společnost Agro Kluky, která zaměstnává 24 lidí, se zaměřuje na pěstování obilí - pšenice, ječmene, kukuřice na zrno, cukrovky a řepky. „Pěstujeme 200 hektarů cukrovky, 150 až 180 hektarů kukuřice na zrno, kolem 250 hektarů jarního ječmene, 350 hektarů řepky a na ostatní ploše pšenici,“ informoval ředitel. Podle něj podnik dosáhl za letošní rok mimořádně dobrých  výsledků. Průměrný hektarový výnos u řepky byl 4,28 tuny z hektaru, u jarního ječmene 7,83 tuny z hektaru, 7,72 tuny u pšenice, u kukuřice 11,34 tuny a u cukrovky předpokládají, že výnos dosáhne 78 až 80 tun z hektaru. Ani na kvalitu si přitom zástupce Agro Kluky s.r.o. nestěžuje. Ječmen prodali jako sladovnický a osivo, a to tři čtvrtiny sklizně, a čtvrtinu  sklizně jako krmný. Sladovnický a osivový ječmen prodávají kompletně společnosti Soufflet. Co se týká pšenice, je zhruba 80 procent sklizeno v potravinářské kvalitě. Tu dodávají do mlýna do Předměřic a do mlýna v Janderově. Cukrovka směřuje do společnosti Tereos Dobrovice. Podle ředitele společnosti Jindřicha Šejvla mají se svými odběrateli dlouhodobé smlouvy.  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down