23.06.2015 | 11:06
Autor:
Kategorie:

Společnost Preol zahájila výrobu jedlých olejů

Společnost Preol ze skupiny Agrofert spustila v chemickém areálu v Lovosicích na Litoměřicku provoz rafinerie jedlých olejů, jejíž vybudování stálo 222 milionů korun. Ročně vyrobí 33 000 tun jedlého řepkového oleje, který bude distribuovat pod značkou Zlatá Haná. Uvedl to při dnešním slavnostním otevření rafinerie předseda představenstva Preolu Petr Cingr. Další podobně velkou investici firma připravuje.

"Tím, že otevíráme rafinerii na jedlý olej, uzavíráme celé portfolio výrobků, které se dají z řepky vyrábět. Až dosud jsme produkovali hlavně biopalivo, řepkový šrot a glycerin pro farmaceutický a kosmetický průmysl," poznamenal Cingr.
V rafinerii firma zaměstnala 13 lidí, celkem tak má Preol 137 zaměstnanců. Společně s rafinerií v Maďarsku, kterou Agrofert koupil loni v létě, je Preol schopen vyrobit 150 000 tun řepkového oleje ročně. Kromě Česka ho distribuuje i do dalších evropských zemí. Olej z Lovosic bude Preol prodávat pod značkou, kterou už používá společnost Olma patřící také do skupiny Agrofert. "Pro nový produkt jsme se rozhodli použít jméno, které zákazníci už dobře znají z výrobků naší sesterské společnosti Olma. Jedlý olej dobře doplní produktovou řadu zahrnující mimo jiné ztužené a rostlinné tuky," vysvětlil důvod použití značky Cingr. Zákazníci budou moci olej vyzkoušet poprvé v srpnu, kdy bude uveden na trh.
Více než polovinu produkce však bude firma distribuovat do dalších firem ze skupiny Agrofert, hlavně do pekáren. V Lovosicích bude jedlý olej plnit do cisteren a velkých tisícilitrových kontejnerů, do menších lahví pro konečné spotřebitele bude olej stáčet v maďarském závodě. Do budoucna Preol uvažuje o tom, že by vlastní stáčírnu postavil i v Lovosicích. Jinou velkou investici už začala firma stavět. "Chystáme jednotku na extruzi řepkových šrotů, kterou chceme spustit v roce 2017. Investiční náklady dosáhnou 194 milionů korun a vznikne osm dalších nových pracovních míst," řekl k dalším plánům společnosti předseda představenstva. Kapacita plánované linky bude 80 000 tun extrahovaných řepkových šrotů, což podle Cingra takřka pokryje spotřebu celé ČR.

Společnost Preol, která byla založena v roce 2008, ročně zpracuje 450 000 tun řepkového semene. Hlavním produktem jsou biopaliva a technické výrobky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down