25.01.2018 | 12:01
Autor:
Kategorie:

Pokuty udělené veterináři meziročně stouply o milion korun

Loňský rok byl pro Státní veterinární správu (SVS) jedním z nejnáročnějších v historii. Její připravenost prověřily dvě závažné nákazy – po deseti letech se do ČR vrátila vysoce patogenní ptačí chřipka a poprvé se objevil africký mor prasat. Uvedl to minulý týden na tiskové konferenci v Praze ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podle něj celková výše pokut meziročně vzrostla o jeden milion korun na rekordních 29,5 milionu korun.

Zástupci SVS sdělili, že ptačí chřipka kromě České republiky zasáhla řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. V českých chovech jich bylo kvůli nemoci loni na jaře vybito 98 tisíc, většinou v komerčních chovech. V republice bylo skoro 39 ohnisek nemoci. Veterináři však upozornili, že s příchodem zimního období se může v ČR ptačí chřipka znovu vyskytnout, ohniska v Evropě stále jsou. Jak uvedl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS Petr Šatrán, loni v červnu se na území České republiky na okraji Zlína poprvé objevila nákaza africkým morem prasat. Dosud ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města veterináři potvrdili africký mor prasat u více než 200 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila. Kdyby k tomu došlo, musely by být vybity, což by způsobilo velké ekonomické ztráty. Šatrán upozornil, že se veterinářům podařilo nemoc udržet v relativně malé oblasti na Zlínsku, což se v jiných evropských státech nestalo. V Evropě se podařilo podle Šatrána zabránit dalšímu šíření nebezpečné virové nákazy - nodulární dermatitidě skotu, která se šířila z Balkánu. Začala se používat vakcína z jižní Afriky, šíření choroby předtím, než dosáhla Rakouska, se díky ní dokázalo dostat pod kontrolu. Loni v ČR rovněž pokračovaly programy pro tlumení a likvidaci některých nákaz. Díky jednomu z těchto programů je například v současnosti 99,9 procenta chovů skotu v ČR prostých infekční bovinní rinotracheitidy skotu (IBR). V současnosti probíhá na základě nařízení SVS ozdravování ve zbylých 18 hospodářstvích.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down