Odborná asistentka Masarykovy univerzity v Brně Eva Fraňková, která se zabývá Fair Trade potravinami přiblížila, že výrobky s označením Fair Trade nejsou konkurencí lokálních potravin, ale jde o další dílek do celkové skládačky. Systém Fair Trade pokrývá z většiny produkty, které v podmínkách České republiky se nedaří ani vypěstovat, jako jsou káva, kakao, čokoláda, čaj, rýže a podobně. Snaží se řešit komplexně složky udržitelnosti a garantovat potraviny bez éček a náhražek. „Jde o kvalitu v širším smyslu, dodržování sociálních podmínek produkce, garance férových mezd. Garantovaná je minimální cena, která by měla pokrývat náklady na produkci a umožňovat přiměřený malý zisk. „Část peněz, které se získají z prodeje, směřuje do sociálního fondu a hradí se z nich komunitní projekty. Nejde jen o to vytvářet zisk, ale cílem je i vytvářet nějaké hodnoty pro místní společenství,“ vysvětlila Fraňková. Organizace, které mají certifikaci Fair Trade, v mnoha případech mají i certifikaci bio.
Podle ní velkým problémem podniků na globálním jihu je velká specializace, která je výsledkem historického vývoje a tlaku, aby produkovaly jednu nebo dvě komodity, v nichž jsou takzvaně efektivní. To má za následek zhroucení schopnosti uživit se a vytvoření velké závislosti na mezinárodních trzích. Smyslem Fair Trade je snaha, aby zemědělci nebyli závislí na exportu jedné nebo dvou komodit, ale i v rámci systému pěstovali potraviny i pro vlastní potřebu a jejich závislost se snižovala a měli větší možnost volby, řekla Fraňková. Jako výhodu systému například také uvedla, že certifikované družstvo uzavírá dlouhodobé kontrakty, přičemž část platby za dodávku dostane dopředu, což je pro družstvo velká pomoc. Na druhou stranu například zemědělcům v Kolumbii připadá certifikace Fair Trade drahá.
Lucie Dohnalová z občanského sdružení Fér potravina přiblížila stejnojmennou aplikaci (bývalý Nutriatlas), která hodnotí obsah a kvalitu potravin. „Nezisková organizace Fér potravina pomáhá lidem vyznat se v potravinách. Zejména v jejich kvalitě, složení a původu,“ vysvětlila s tím, že bezplatná aplikace Fér potravina spotřebitelům pomáhá zjistit, jestli je potravina „fér“, zda neobsahuje například škodlivá éčka nebo nepotřebné přísady. Potraviny jsou řazené v kategoriích od těch, které nejvíce splňují požadovaná kritéria. Kvalitní jsou označeny zeleně přes průměrné (oranžové) až po nevyhovující, které se značí červeně. „Naším společným cílem je upozornit na výhody regionálních, kvalitních potravin na pozadí evropských témat, ve kterých EU usiluje o zlepšení přístupu k dobrým potravinám bez chemie,“ podotkla.