14.06.2019 | 01:06
Autor:
Kategorie:

Nic není uzavřeno, jednání pokračují

Dokud se neschválí víceletý finanční rámec, stále se vedou jednání o tom, jak by měla vypadat budoucí společná zemědělská politika (SZP). Její nastavení totiž výrazně ovlivní výše rozpočtu, který bude proti stávajícímu období nižší. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR a viceprezident COPA/COGECA Martin Pýcha na konferenci ve Mžanech, která se konala v červnu při příležitosti desátého Zemědělského dne, pořádaného Zemědělskou společností Mžany. Podle něj přechodné období na novou SZP bude minimálně dva roky.

Pýcha informoval, že během přechodného období budou zemědělci fungovat tak jako dosud, ale s rozpočtem na budoucí období. „Dokud nebude dojednána poslední věc, není dojednáno vůbec nic,“ prohlásil. Připustil rovněž možnost, že až se ustanoví nový Evropský parlament, může se začít vyjednávat od začátku. Otázkou je rovněž skutečnost, jak dopadne brexit. Termín pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie je na konci října. „Pokud bude bez dohody, tak to velmi významně ovlivní Evropský rozpočet a může to i ovlivnit jednání o SZP,“ řekl. Byla období, kdy zemědělská politika tvořila přes 70 procent evropského rozpočtu, dnes jsme na úrovni kolem 30 procent a vypadá to, že budeme v podílu dále klesat. Podle něj dosavadní návrh Evropské komise vychází z toho, že se evropské země shodnou na navýšení odvodu do evropského rozpočtu. „Šest zemí EU to ale zásadně odmítá. Jsou to země, které jsou čistými plátci, a nemůže nás ani překvapit, že to jsou země, které poměrně významně dotují své zemědělce prostřednictvím národní zemědělské politiky, nebo kofinancováním Programu rozvoje venkova (PRV). Jde například o Německo, Nizozemsko nebo Dánsko. Návrh Evropské komise hovoří o krácení prvního pilíře o 3,9 procenta, přičemž všechny členské země by měly navyšovat odvody do Evropského rozpočtu. Zároveň mluví o krácení v druhém pilíři. Česká republika má navrženo největší krácení PRV ze všech zemí, které vychází na 16 až 20 procent. Pýcha poznamenal, že Česká republika plánuje navýšit odvody do evropského rozpočtu o 1,1 procenta, ale odmítá krácení v PRV.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down