Český svaz chovatelů masného skotu, stejně jako další zemědělské oborové organizace se obávají přijetí obchodní dohody mezi Evropskou unií a čtyřmi zeměmi Latinské Ameriky, tzv. Mercosur, tedy Brazílií, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí. Podle nich dohoda nezaručuje rovné podmínky a může mít negativní dopad na ochranu spotřebitelů i na světové životní prostředí. Navíc by dovozy hovězího masa, drůbeže či cukru, případně dalších komodit mohly podstatně snížit konkurenceschopnost jejich producentů v unii, a tedy i v České republice. Uvedl to ředitel svazu Kamil Malát.
Malát připomněl nedávný skandál s podplácením brazilských politiků při exportu hovězího masa, který odhalil fatální nedostatky ve fungování brazilského masného průmyslu, a vyjádřil obavy, že obdobně by to mohlo fungovat i v zemích, které jsou navázány na Merkosur. Podle jeho slov se náklady na výrobu kilogramu hovězího masa v těchto zemích pohybují v rozmezí 12 a 15 korun, zatímco v České republice je to něco mezi 50 a 60 korunami.
Jak vyplývá z informací publikovaných Zemědělským svazem ČR, po dvaceti letech vyjednávání byla ze strany EU nabídnuta Mercosuru kvóta 99 tisíc tun hovězího masa s rozdělením 55/45 mezi čerstvými/mraženými produkty se clem 7,5 %. Dále 650 tisíc tun pro etanol, z toho 450 tisíc tun pouze pro chemický průmysl. Poskytnuto je také 180 tisíc tun pro cukr bez celních poplatků, 180 tisíc tun pro drůbeží sektor s 50/50 rozdělením mezi maso bez kostí/s kostí, tři tisíce tun pro vaječný albumin a tři tisíce tun pro vaječné žloutky, a 25 tisíc tun pro vepřové maso bez ractopaminu (látka stimulující syntézu proteinů) s celním poplatkem 83 EUR/t. Rýže byla uvedena mezi bezpoplatkové suroviny s kvótou 60 tisíc tun, pro med vyčleněno 45 tisíc tun. Mercosur poskytl 30 tisíc tun kvótu na evropské sýry, budou sníženy celní poplatky u másla, vína & lihovin, čokolády a sušenek. V průběhu let budou zrušeny poplatky na olivový olej, jablka, hrušky a mražené brambory.