09.08.2021 | 02:08
Autor:
Kategorie:

Změna klimatu je je proti původním předpokladům rychlejší

Lidská činnost jednoznačně způsobuje růst teploty na Zemi, stojí za nedávnými zásadními výkyvy klimatu, vlnou veder či záplavami, a vedla k menší stabilitě celé planety. Ve své šesté hodnotící zprávě to minulý týden uvedl Mezivládní panel pro změny klimatu (IPCC), který působí při OSN. Podle vědců se planeta v každém případě ohřeje o 1,5 stupně Celsia proti předindustriální úrovni, otázkou pouze zůstává jak rychle. Podle nejpesimističtější varianty by to mohlo být už do roku 2030. V minulé zprávě se hovořilo až o roku 2040. Lidstvo také může očekávat vzestup hladiny moří a častější vlny veder a záplavy.

Klimatolog Českého hydrometeorologického ústavu a zástupce v IPCC Radim Tolasz na tiskové konferenci v Praze sdělil, že cíl Pařížské dohody udržet zvýšení průměrné globální teploty do konce století pod dvěma stupni Celsia a co nejblíže k hodnotě 1,5 °C je podle této zprávy stále ještě reálný. Předpokladem je ale rychlé snížení emisí. Podmínkou dosažení cílů Pařížské dohody je omezení celosvětových emisí o polovinu do roku 2030 a dále na tzv. čistou nulu do roku 2050. Globální oteplování se bude i nadále projevovat odlišně v jednotlivých částech Země. Panel OSN zprávou apeluje na politiky i firmy, aby razantně změnili přístup k výrobě a k pojetí ekonomiky, které jsou hlavní příčinou globálního oteplování. Bez lidského přičinění by velmi pravděpodobně nenastal žádný z extrémních klimatických jevů posledních let, jako jsou vlny veder na souši i na moři, sucha nebo záplavy, uvádí zpráva. Vědci, kteří zprávu připravovali, se shodují na potřebě snížit emise všech skleníkových plynů. Tedy nejen oxidu uhličitého (CO2), kterému se zatím věnuje největší pozornost, ale také například metanu, který je součástí zemního plynu a který vzniká při likvidaci odpadu nebo chovu hospodářských zvířat. Varují také, že globální oteplování nenávratně poškozuje přírodu - lesní a mořské ekosystémy už nebudou mít dost sil, aby lidem pomáhaly s bojem proti klimatickým změnám vstřebáváním skleníkových plynů. Některé zásadní a negativní dlouhodobé změny už podle IPCC nelze ovlivnit. Bez ohledu na to, jaká opatření v následujících letech přijmeme, budou i nadále tát ledovce, pokračovat acidifikace oceánů a stoupat hladina světového oceánu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down