22.08.2000 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Agrární komora trvá na zrušení vývozních licencí na obilí

Kompenzacím škod zaviněných suchem, nové dotační politice a dalším aktuálním otázkám se věnovala dnešní celostátní porada Agrární komory ČR. Za účasti ministra zemědělství se konala ve Větrném Jeníkově. Jak informoval tajemník AK Jan Záhorka, z diskuse vzešla řada požadavků, s nimiž se komora obrací na ministra zemědělství.

„Chceme, aby ministr zohlednil připomínky AK k návrhu dotační politiky resortu na rok 2001,“ uvedl Záhorka. Do metodiky pro částečnou kompenzaci následků sucha má být podle AK doplněn pro vyšší objektivitu zjišťovaných škod také vliv půdních druhů a úhrnu srážek. Komora také doporučuje zvážit uplatnění podnikové metody. Opakovaně žádá ministra Fencla, aby se zasadil o zrušení licencí na vývoz obilovin. Na ministra se také obrací s žádostí, aby pomohl prosadit nezbytná opatření proti tunelování zpracovatelských podniků a zmírnění následků pro zemědělskou prvovýrobu.
Ministerstvo by také mělo urychlit vydání vyhlášky ke skladištním listům. Komora považuje rovněž za důležité, aby se zvýšilo využívání závlah, proto žádá, aby ministr zemědělství k tomu přijal nezbytné podmínky. Urychleně by měl také jednat s WTO o objemu cukru, který je možno exportovat z České republiky se subvencí. Znovu by se měla ČR vrátit k vyjednání dovozní kvóty z EU, která je podle AK nespravedlivá.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down